Filmové Benátky na plné obrátky. Už po šestašedesáté

Benátky - Po dvaceti letech zahájí nejstarší filmový festival světa v Benátkách italský film. Italové mají v soutěžní sekci čtyři želízka, nejpočetněji je ale zastoupena americká kinematografie. Z amerických snímků vzbuzuje velká očekávání nejnovější snímek kontroverzního režiséra Michaela Moorea na téma globální ekonomické krize. Svého zástupce, i když mimo hlavní soutěž, bude mít na 66. ročníku benátské filmové přehlídky také Česká republika. O uznání porotců v sekci debutů 24 International Film Critic's Week se budou ucházet česko-slovensko-irské Lištičky, koprodukční snímek ČT.

Do této sekce je každoročně vybráno maximálně sedm debutů z celého světa. Letos měl to štěstí i film Miry Fornayové o dvou sestrách, které hledají nový život v Dublinu. V Benátkách budou Lištičky uvedeny ve světové premiéře 9. září, v českých kinech se objeví 17. září.

I loni se na benátském festivalu, ale v jiné sekci, představil koprodukční snímek České televize - Venkovský učitel Bohdana Slámy.

Video Filmový publicista Michal Procházka o festivalu
video

Filmový publicista Michal Procházka o festivalu

Filmový publicista Michal Procházka o festivalu

2.9.2009

Začíná festival v Benátkách

Loni Wrestler, kdo letos?

V zahajovacím snímku festivalu Baaria popisuje oscarový režisér Giuseppe Tornatore příběh svého rodného města od 30. let minulého století. „Hudbu k filmu dělal slavný hudební skladatel Ennio Morricone, který by měl být v Benátkách také přítomný, a hraje v něm Monica Bellucciová, takže je to takový italský hit letošní sezony,“ domnívá se filmový publicista Michal Procházka.

V soutěžní sekci jsou zařazeny celkem čtyři italské filmy. Spolu s nimi se budou o nejvyšší ocenění, Zlatého lva, ucházet také čtyři filmy Francie, po dvou zástupcích má Hongkong a Německo, se svými favority soutěží také Srí Lanka, Izrael, Rakousko, Japonsko a Egypt.


Loni Zlatého lva získal americký Wrestler, jenž byl velkou příležitostí pro Mickeyho Rourkea. Šanci na „obhájení výhry“ Spojených států má letos i některý z šesti amerických snímků. S největší zvědavostí je z nich očekáván film Michaela Moorea Capitalism: A Love Story. Kontroverzní režisér ho věnoval globální ekonomické krizi.

„Je to kriminální příběh. Ale také příběh třídního boje a příběh upíra, s jedním procentem bohatých, kteří berou chléb od úst jiným. A samozřejmě je to také příběh lásky,“ uvedl autor úspěšných titulů Fahrenheit 9/11 nebo Bowling for Columbine.

Hvězdní fešáci: Clooney, Damon, Stallone

Benátský festival je nejstarším filmovým festivalem světa, založen byl v roce 1932. V čele poroty 66. ročníku na benátském ostrově Lido zasedne oscarový režisér Ang Lee. „Před dvěma lety vyhrál Zlatého lva s filmem Touha, opatrnost,“ připomíná Procházka. V Benátkách je ale samozřejmě očekáván i příjezd dalších filmových hvězd.

Ze své nedaleké vily u Lago di Corno přijede George Clooney, který hraje ve filmu The Men who Stare at Goats. Chybět by neměl ani Matt Damon, hrdina posledního filmu Stevena Soderbergha Informátor!. Sylvestr Stallone by měl převzít cenu udělovanou každoročně osobnosti soudobého filmu.

Jeden z nejprestižnějších filmových festivalů končí 12. září.