Graffiti do továrny patří

Brno – Zchátralé prostory staré brněnské Zbrojovky oživily na přelomu srpna a září pestré barvy graffiti. Dvacet pět sprejerů z pěti zemí předvádělo, jak street artové umění vzniká. Cílem bylo mimo jiné také ukázat, že graffiti nemusí nutně znamenat synonymum pro vandalismus, ale jde o určitou formu moderního umění.

„Jde o první akci v Brně tohoto rázu,“ uvedl jeden z organizátorů a také účastníků projektu Ameba Lukáš Veselý. Do Brna přijeli mladí umělci z Německa, Polska, Francie, Litvy a samozřejmě z České republiky. Jedinečné prostory továrny jim nabídly nespočet možností k vyjádření.

Kromě stěn využili pro své obrazy také schodiště, sloupy nebo železná vrata, do továrního prostoru instalovali i různé předměty. „Malovali na překližky nebo plachty,“ doplnila další z organizátorek akce Monika Voráčová. Ze Zbrojovky se pak umělci přemístili do brněnských ulic a parků.

Video Reportáž Zuzany Janákové
video

Reportáž Zuzany Janákové

Projekt Ameba vznikl díky podpoře organizace Mládež v akci a finanční podpoře Evropské unie. Součástí akce jsou i workshopy a diskuse na téma umění, hudba, divadlo a kultura. „Je to dobrý projekt pro spolupráci mezi evropskými zeměmi,“ domnívá se jeden z účastníků Emanuel Jesse, který do Brna přijel z Německa. Graffiti instalace, které ve Zbrojovce vznikly, chtějí organizátoři vystavovat také v galeriích.

Více informací o projektu a také fotografie z akce najdete zde.

Graffiti
Graffiti