Divadlo Komedie podává zprávu o vztahu Goebbelse a Baarové

Praha – Svou osmou, „německou“ sezonu v Divadle Komedie zahájí Pražské komorní divadlo dnes večer premiérou hry Goebbels/Baarová – intimními variacemi na téma „mezinárodních vztahů“. Projekt má dvě části, první – Goebbels - vychází ze hry německého dramaturga a režiséra Olivera Reese, autorem druhé – Baarová – je Dušan D. Pařízek. „Snažili jsme se dopracovat k tématům, kterým se oba permanentně vyhýbali,“ říká o hře Pařízek, „a ukázat, jak lehké je v rozhodujícím okamžiku nevědět, nevnímat, podlehnout.“

Jedna z nejkrásnějších českých hereček udržovala v Berlíně s charismatickým ministrem propagandy vztah dva roky, než jej po Hitlerově domluvě Goebbels v roce 1938 ukončil. Za za svou lásku ke Goebbelsovi platila Baarová dalších šedesát let svého života.

Antická tragédie

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

„Fascinuje mě otázka, proč Lída Baarová o svém vztahu podávala různé zprávy, i otázka, proč Hitler tento vztah nechtěl. Do toho nejniternějšího mezilidského jednání přesahují evropské dějiny. Je to velká antická tragédie, téma, ke kterému se člověk musí vyjádřit,“ uvedl Pařízek, který je i režisérem hry, co ho na skutečném příběhu upoutalo.

První část inscenace vychází ze scénáře hry Goebbels – Samomluva Němce Olivera Reese. Ten z deníkových zápisů a projevů říšského ministra propagandy sestavil dramatický text, v němž se odráží sled situací, emocionálních zvratů, politických machinací a válečných konfliktů od Goebbelsova mládí až po jeho sebevraždu. Druhá část inscenace je pokusem o poslední „výpověď“ Lídy Baarové. Pařízek v ní zpracoval velmi volně motivy knihy Útěky, v níž Josef Škvorecký zapsal život české herečky podle jejího vyprávění.

„Bylo by jednoduché zlomit nad oběma hůl. Udělat z Goebbelse karikaturu a nepodat o tom, co se mu honilo hlavou a co z něj udělalo tak charismatického člověka, alespoň se pravdě blížící zprávu,“ odmítl Pařízek, že by se pokoušel o zesměšnění. „Když si představíte Josepha Goebbelse, který měl 165 centimetrů, 50 kilo a koňskou nohu, a pak se podíváte na dvoumetrového árijce, kterým je jeho představitel Martin Pechlát, tak vám je jasné, že nám nešlo o to, udělat si z této historické postavy legraci,“ dodal.


HERCI O HŘE GOEBBELS/BAAROVÁ

Gabriela Míčová (Lída Baarová):

V ideálním případě změníme naším výkladem osudu Lídy Baarové náhled veřejnosti na její počínání. Brali jsme ji vážně, čerpali jsme z většiny zdrojů, které jsou k dispozici. Snažili jsme se jí nepodlehnout, rozhodli jsme se pro verzi vztahu Lídy Baarové a Josepha Goebbelse, kterou podávala v posledních letech svého života. Připouštíme, že se dá mluvit o skutečném a naplněném vztahu. Nic nepřidáváme, nic nezkrášlujeme.

Martin Pechlát (Joseph Goebbels):

Jelikož jsem se „pilně“ připravoval a studoval dostupné (i méně dostupné) informace o tomto postiženém muži, propagandistovi zla a lamači ženských srdcí, musím říct, že jsem se v něm mýlil: Byl daleko horší, než jsem si myslel. Bylo těžké nad ním nezlomit okamžitě hůl a připustit si ho k tělu. Je zajímavé zkoumat politický vzestup muže, který se projevoval od mládí jako radikální fanatik a antisemita. Ptám se, jak mu mohlo celé Německo – a v počátcích dokonce zahraniční vlády – naletět. Jak říkám v inscenaci, byl Goebbels pravděpodobně skutečným „umělcem lidové psychologie, který dokáže každý den a každou hodinu naslouchat srdci svého národa“.


Staří hrdinové, nové světy - noví hrdinové, staré světy

Osmá, „německá“ sezona Pražského komorního divadla v Divadle Komedie má podtitul Staří hrdinové, nové světy – noví hrdinové, staré světy. Odkazuje na zlomové historické okamžiky 20. století.  

Po hře Goebbels/Baarová bude v říjnu následovat premiéra hry Hosté. Na konec listopadu se připravuje adaptace románu Thomase Brussiga Hrdinové jako my a na období před Vánoci přepis novely Johanese Urzidila Weissenstein. V roce 2010 se návštěvníci Divadla Komedie mohou těšit na Černé panny Güntera Senkela a Feriduna Zaimoglu. Německou sezonu uzavře inscenace Lulu Franka Wedekinda. Samostatnou kapitolou pak bude scénická adaptace Osudů dobrého vojáka Švejka. Připravuje ji režisér Dušan Pařízek ve spolupráci s vídeňským divadlem Schauspielhaus. Premiéra proběhne v prosinci 2009 ve Vídni.

Gabriela Míčová jako Lída Baarová ve hře Divadla Komedie Goebbels/Baarová
Gabriela Míčová jako Lída Baarová ve hře Divadla Komedie Goebbels/Baarová
Více fotek
  • Gabriela Míčová jako Lída Baarová ve hře Divadla Komedie Goebbels/Baarová autor: Viktor Kronbauer, zdroj: Divadlo Komedie http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1091/109081.jpg
  • Goebbels/Baarová autor: Viktor Kronbauer, zdroj: Divadlo Komedie http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1091/109055.jpg
  • Goebbels/Baarová autor: Viktor Kronbauer, zdroj: Divadlo Komedie http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1091/109059.jpg
  • Divadlo Komedie zdroj: www.vlastaburian.webz.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/669/66864.jpg