Nejlepší reportážní fotografie loňského roku jsou k vidění v Karolinu

Praha - Letošní ročník mezinárodní výstavy World Press Photo doputoval do pražské metropole. Již tradičně se novinářské snímky představují v pražském Karolinu. V nejprestižnější fotografické soutěži se letos o vítězství ucházelo 5 508 profesionálních fotografů ze 124 zemí světa. Společně předložili porotě 96 268 snímků v digitální podobě. V deseti kategoriích uspělo 62 autorů ze 27 zemí. Česká republika bohužel svého zástupce v klání neměla. Absolutním vítězem se stal Američan Anthony Suau, který pracuje pro časopis Time. Na snímku zachytil policistu při zásahu v soukromém domě, který majitelé museli opustit, neboť neměli na hypoteční splátky. Soubor snímků je v Karolinu k vidění od 18. září do 11. října 2009.

„Myslím, že je příznačné, že letos nezvítězily fotografie válečných konfliktů, neumístily se žádné modifikace 'madony s dítětem' nebo bratra objímajícího svého zemřelého sourozence, ale uspěl snímek, který odráží důsledky hospodářské krize,“ komentoval rozhodnutí poroty fotograf a pedagog Vladimír Birgus. „Fotografie je součástí rozsáhlejšího cyklu renomovaného fotografa Suaua, jenž už v minulosti získal ocenění v této soutěži. Vítězný snímek může leckoho překvapit, neboť potřebuje komentář, bez něhož působivý výjev není úplný,“ doplnil Birgus.

Porota letošního ročníku soutěže byla opět složena z předních osobností světové reportážní fotografie. V jejím čele stála MaryAnne Golon z USA, která pracuje jako nezávislá obrazová redaktorka. Třináctičlenná porota pracovala celkem jedenáct dnů v amsterodamském sídle nadace World Press Photo a výsledky vyhlásila na tiskové konferenci v únoru tohoto roku. Světová „tour“ výstavy byla slavnostně zahájena 4. května 2009 v amsterodamském kostele Oude Kerk. Výstavu letos uvidí návštěvníci na více než 90 místech ve čtyřiceti pěti zemích světa.

Video Vladimír Birgus komentuje výstavu World Press Photo
video

Vladimír Birgus komentuje výstavu World Press Photo

Vladimír Birgus komentuje výstavu World Press Photo

WPP-Studio6-17.9.09

Reportáž Maria Kubaše

V Praze se výstava World Press Photo poprvé uskutečnila v roce 1990. V průběhu expozice se od té doby udílí i Cena Prahy, kterou předává primátor města.

Nadace World Press Photo

byla založena 1955 v holandském Amsterodamu, kde sídlí dodnes. Získala celosvětovou proslulost díky organizaci mezinárodní soutěže nejlepších novinářských fotografií, která nese stejné jméno. Soutěž je každoročně vypisována v osmnácti kategoriích a vítězné snímky jsou následně prezentovány na výstavě World Press Photo. Nadace World Press Photo má velkou mezinárodní prestiž a výstavy, které organizuje, patří na celém světě k nejnavštěvovanějším výstavám vůbec.