Brno má svého vlastního básníka

Brno – Moravská metropole má nově svého oficiálního básníka. Stal se jím Petr Petříček. Po vzoru holandských poetů se bude i on snažit město povznést ve svých verších. Rovněž tak zpříjemnit jeho obyvatelům třeba chvilky při čekání na autobus. Verše básníka budou totiž v budoucnu zdobit třeba fasády domů, pivní tácky nebo nahradí reklamu v MHD. Brňané se tak na mnoha místech setkají třeba s básničkami o vypuštěné brněnské přehradě, rekonstrukci proslulé vily Tugendhat nebo se zveršovaným programem festivalu.

„Soutěž vznikla vlastně z takového popudu, že jsme chtěli oslavit Brno, protože se nám zdá, že v posledních letech se tady hodně děje, nejenom v kultuře, ale i obecně. Město začíná žít takovým neobyčejným životem,“ vysvětlil šéfredaktor revue Host Miroslav Balaštík. Dalším motivem bylo přiblížit poezii z abstraktna k lidem. Do soutěže se přihlásilo přes sto autorů, čtyři z nich postoupili do dnešního semifinále.

Dle slov Balaštíka zaujala Petříkova báseň porotu především tím, že spojovala dva póly, které byly v textu často odděleny. Jednak se jednalo o velmi kvalitní literární zpracování a jednak si autor dokázal velmi dobře pohrát se zadaným tématem. „Je to překvapení, protože já ani z Brna nepocházím, ale je to krásné město. Podmínky soutěže jsem si přečetl na internetu a řekl jsem si, proč to nezkusit,“ vyjádřil se Petříček.

3 minuty
Reportáž Lenky Tiché
Zdroj: ČT24

Brněnský okruh

(Petr Petříček)

Vše se v kruhu opakuje
Brněnský drak chytá svůj ocas
zběsilá jízda
I slunce dokroužilo k západu
řev motorů pomalu ulehá
v setmělých uličkách starého města
Špilberk drží pod zámkem
těžké noční můry
abychom se probudili
s lehounkými křídly motýla
Budík odstartoval další rozjížďku
řítíme se životem
touhy zabíjíme jejich naplněním
a nebo taky jinak
U zatáčky Františka Šťastného
padá do trávy rosa
a v ní září téměř dětský úsměv
božského Valentina
Pro borce i poražené
nad Brnem vychází slunce
medaile cennější než zlatá

Brněnský básník sice nebude mít oficiální kancelář na radnici tak jako poetové třeba v zemích Beneluxu, ale podle primátora by měl třeba zahajovat recepce, výstavy nebo reprezentovat město na zahraničních cestách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 2 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 6 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
před 10 hhodinami

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
před 17 hhodinami

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
8. 4. 2025
Načítání...