Kniha o Tugendhat „Bookera“ nezískala. Vítězem je román o Cromwellovi

Londýn – Prestižní literární ocenění pro anglicky píšící autory mimo USA dostala Hilary Mantelová za historický román Wolf Hall. „Je to výjimečná kniha, skutečně velký anglický román, ve kterém se protíná psychologie jednotlivce a politika,“ uvedli porotci ke knize sedmapadesátileté autorky. Wolf Hall byl favoritem letošních cen, mezi šesti nominovanými byl také román Simona Mawera Skleněný pokoj, inspirovaný brněnskou vilou Tugendhat.

Mantelová knihu psala pět let a už prý pracuje na pokračování. Wolf Hall je situován do 20. let 16. století a líčí vzestup Thomase Cromwella na dvoře krále Jindřicha VII. Kritici na románu oceňují, že „významně posunul způsob, jakým bude mnoho jeho čtenářů přemýšlet o Cromwellovi“. V češtině Wolf Hall vyjde v druhé polovině příštího roku.

„Hilary Mantelová nás prostřednictvím moderního románu zavedla do 16. století. Wolf Hall má obrovský vypravěčský rozmach, který se třpytí na každé stránce zářivými a fascinujícími detaily,“ uvedl v poetickém odůvodnění předseda poroty James Naughtie.

Man Bookerova cena je spojena s šekem na 50 tisíc liber. Peněžní prémii ve výši 2 500 liber si odnesou i ostatní nominovaní spisovatelé a všech šest knih se dočká bibliofilského vydání. Očekávat autoři pochopitelně mohou také zvýšený zájem o svá díla ze strany prodejců i čtenářů.

Kromě Mantelové a Mawera byl mezi nominovanými i Jihoafričan J. M. Coetzee. Jeho román Summertime patřil vedle Wolf Hall k letošním favoritům. V případě výhry by se Coetzee stal prvním autorem, který by cenu získal třikrát.

S historickým románem soutěžila také Angličanka A. S. Byattová. Autorka The Children's Book (Kniha pro děti) už jednou „Bookera“ získala. Šestici finalistů doplňovali Adam Foulds s románem The Quickening Maze, který je inspirovaný životem básníka z 19. století Johna Clarea, a Sarah Watersová, nominována za příběh z Anglie 40. let (The Little Stranger).

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, je nejvýznamnějším oceněním pro anglicky píšící autory mimo USA. Uděluje se za nejlepší román roku občanům zemí britského Společenství a Irska. Byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii.

Hilary Mantelová se narodila v anglickém Glossopu 6. července 1952. Vystudovala práva v Londýně. Jako sociální pracovník odjela po studiích na pět let do Botswany a následně na čtyři roky do Saúdské Arábie. V polovině 80. let se vrátila do Británie, kde v roce 1987 obdržela Shiva Naipaul Memorial Prize za článek o Jeddahu. Do roku 1991 pracovala jako filmová kritička pro britský týdeník The Spectator.

Do Jeddahu v Saúdské Arábii je zasazen také její román Eight Months on Ghazzah Street (1988). Další kniha Fludd (1989), odehrávající se v severní Anglii, posbírala mnoho literárních cen. Oceněn byl také román Place of Greater Safety (1992) z dob francouzské revoluce. Bez povšimnutí kritiků nezůstala ani následující Mantelové díla A Change of Climate (1994) a An Experiment in Love (1995). Mezi její další knihy patří The Giant, O’Brien (1998) o Charlesi O’Brienovi, částečně autobiografické Giving Up the Ghost: A Memoir (2003) a Learning to Talk: Short Stories (2003). Před Wolf Hall napsala ještě román Beyond Black (2005), příběh psychicky nemocné ženy a její asistentky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
09:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025
Načítání...