Ludvík Kundera převzal Cenu Jaroslava Seiferta

Praha - Básník, dramatik, překladatel a výtvarník Ludvík Kundera (89) dnes převzal jednu z nejvýznamnějších tuzemských literárních poct, Cenu Jaroslava Seiferta udílenou Nadací Charty 77. Ocenění spojené s finanční odměnou 250 tisíc korun porota literátovi udělila za celoživotní dílo. Autor je stále činný, jeho heslem je „není dne bez řádky“.

S Jaroslavem Seifertem se Kundera znal osobně. „V desetiletí takzvaného tání v 60. letech se stal předsedou Svazu spisovatelů; já jsem se dostal do celorepublikového výboru. Řídil to spontánně, hezky, s žerty,“ říká tvůrce, bratranec Milana Kundery.

„Jsem rád, že letošní volba padla na Ludvíka Kunderu, osobnost v českém uměleckém světě jen stěží přehlédnutelnou. Velice si tohoto autora cením jak pro jeho vlastní tvorbu, tak pro jeho překladatelskou a literárně-historickou činnost, která českým čtenářům přiblížila zejména německy psanou literaturu,“ uvedl předseda Správní rady Nadace Charty 77 František Janouch.

Video Reportáž Martiny Čurdové
video

Reportáž Martiny Čurdové

„O radosti se nejhůř mluví - na to jsou slova přebraná. A já přebraná slova nerad. Velká radost,“ shrnul své dojmy z ocenění Kundera.

Český surrealista

Znalec a editor díla Františka Halase a autor halasovské monografie Ludvík Kundera se narodil 22. března 1920. Jeho tvorba je spjata s avantgardními směry, především surrealismem. Za druhé světové války byl totálně nasazený v Německu. Po roce 1945 se stal jedním ze zakladatelů postsurrealistické Skupiny Ra, redaktorem časopisu Blok a pracovníkem brněnské pobočky Svazu československých spisovatelů. Svou knižní prvotinu, básnickou sbírku Konstantina, vydal roku 1946.

V letech 1968 až 1970 působil jako dramaturg Mahenova divadla v Brně. Z činohry byl v období nastupující normalizace vypuzen a žil bez stálého zaměstnání. Bylo mu zakázáno publikovat, přesto se literatuře věnoval i nadále, například pod pseudonymem překládal německou poezii. Jako historik se vedle Halase zaměřoval zejména na dadaistu Hanse Arpa a Bertolda Brechta, s nímž se osobně znal.

Devadesátka ve psaní nepřekáží

Od roku 1990 Ludvík Kundera příležitostně přednášel na univerzitách v Česku i zahraničí. V roce 2002 převzal na lipském mezinárodním knižním veletrhu Cenu za celoživotní dílo oceňující přínos ke zprostředkovávání české a německé literatury. V roce 2007 mu prezident Václav Klaus udělil Státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. Literárně aktivní zůstává dodnes. V loňském roce vydal dvě sbírky, Onde a Sny též, a letos dokončuje výbor z básnických překladů Kolkolem, který by se měl objevit příští rok.

Cena Jaroslava Seiferta se uděluje od roku 1986 ve Stockholmu a od roku 1990 v Praze za vynikající literární dílo zveřejněné v posledních třech letech, výjimečně i za dílo celoživotní. Laureáta vyhlašuje Nadace Charty 77 každoročně 22. září, v předvečer Seifertových narozenin. Ludvík Kundera se stal již 29. laureátem. Jako první cenu v roce 1986 získal Dominik Tatarka, loňským držitelem se stal Václav Havel.