Norská domácnost je tichá

Praha – Norský spisovatel Erlend Loe představil v úterý na pražské autogramiádě český překlad svého posledního románu Tiché dny v Mixing Part. Postavy v Loeových románech stárnou spolu se svým autorem, a tak v roce, kdy oslavil čtyřicetiny, přivádí na scénu čtyřicetiletého hlavního hrdinu. V úvodu jej lakonicky představuje takto: Bror Telemann. 42 let. Dramaturg Národního divadla. Sní o tom, že jednou napíše sám nějaké divadlo. Sakra dobrý kus. Který tomu všemu dá smysl. Zrak výtečný. Problémy s alkoholem. Neee. Ani ne.

Romány Erlenda Loea bývají spojovány s „novým naivismem“ - vyznačují se jednoduchým jazykem, malou dějovostí, minimální komplikovaností postav i ústředního příběhu a také jemným humorem, který z tohoto záměrně triviálního pohledu na svět pramení. „Když si pak člověk ty věci čte, poznává se v nich, může ho z toho až mrazit,“ dodává překladatelka Loeových textů Katřina Krištůfková.

Tiché dny v Mixing Part označil sám autor za fragmentární a krátkou tragikomedii v divadelním stylu. V příběhu o unaveném soužití jednoho obyčejného norského manželského páru opět dokazuje, že umí psát o vážných věcech velice jednoduše a vtipně. Bror Telemann nenávidí vše německé, naopak miluje Angellu Lawsonovou, britskou televizní kuchařskou hvězdu. Brorova manželka Nina nemá pochopení ani pro jedno, a když spolu se třemi dětmi odjedou na měsíční prázdninový pobyt do Německa, šeď a stereotyp jejich vztahu se mění v manželskou krizi.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Nedlouho před románem Tiché dny v Mixing Part, který je aktuální novinkou na pultech knihkupectví, předtím vyšla Fakta o Finsku a Ryba. Známé jsou také již starší české překlady Loeových knih Doppler a Naivní. Super. Ukázku z posledního románu Erlenda Loea mohli literární příznivci slyšet i během letošní Noci literatury.

Erlend Loe
Erlend Loe
Více fotek
  • Erlend Loe autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1719/171821.jpg
  • Tiché dny v Mixing Part zdroj: Nakladatelství Vakát http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1719/171830.jpg