Kuky se zabydlel na zámku

Kladno - Desítky loutek a velké množství filmových rekvizit a dekorací lákají k návštěvě Zámecké galerie v Kladně, kde byla uspořádaná výstava k nejnovějšímu snímku režiséra Jana Svěráka Kuky se vrací. Zatímco některé exponáty jsou tak malé, že si je lze prohlédnout jen kukátkem, jiné dosahují obřích rozměrů a návštěvníci se s nimi mohou nechat vyfotografovat.

„Pro ten film vzniklo přes 30 loutek a asi pět vozítek a spousta dekorací, které se potom válely ve skladech v různém stupni rozpadu. Když jsem tam vzal nějaké dítě kamarádů, aby se podívalo, co máme za poklad, tak jsem vždycky viděl, jak mu z toho září oči, jako kdyby vidělo vánoční stromek,“ prozradil Svěrák při zahájení výstavy. Napadlo ho prý, že je škoda, aby exponáty takhle tlely, a nastínil svou představu o uspořádání expozice při rozhovoru pro televizi. Hned druhý den se mu ozvali z Kladna a nabídli mu volné prostory.

Kuky, Hergot, Anuška, Plazivec, Choroš, Dubánek a další loutky se tak nastěhovali do Zámecké galerie, která jim bude domovem až do konce prázdnin. Autoři výstavy se přitom snažili co nejvíce přiblížit atmosféře filmu - čarovný lesní svět návštěvníci nejen vidí, ale i slyší. Mohou téměř strčit hlavu do hospody pod kořeny, nakouknout do Hergotova domku v koruně stromu, prohlédnout si výtvarné návrhy k filmu od Jakuba Dvorského, modely aut a zjistit, jaké tajemství se skrývá v takzvané Bramborvitrině.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Většinu exponátů lze obejít a podívat se na ně zblízka. Lákadlem je zejména Anuška se svým tryskovým autem nebo Kuky v nadživotní velikosti, kterého prý nechal ušít produkční filmu, aby Svěráka strašil ve spaní. „Když se vedle něj postavíte a někdo vás vyfotí, tak to vypadá, že jste se setkali s Kukym v lese,“ poznamenal režisér, který ve snímku využil netradiční kombinace loutek a živých herců a do hlavních rolí obsadil postavy ze světa dětské fantazie.

Filmování s loutkami má podle Svěráka své výhody i nevýhody, jedním z nesporných kladů je fakt, že loutky na rozdíl od herců neodmlouvají. Na druhou stranu ale musejí mít na všechno asistenty. „S těmi loutkami to má výhodu, že neodmlouvají. Nehrají večer představení, takže ráno nechodí unavené na plac, vyndáte je z krabičky a ony jsou tak, jak jste je tam dali. Ale zase se samy ani nepodrbají, ani ručičku nezvednou, na všechno potřebují asistenty, kteří večer hrají představení a ráno jsou ospalí, takže je to úplně stejné,“ shrnul režisér.

Kuky v Zámecké galerii na Kladně
Kuky v Zámecké galerii na Kladně
Více fotek
  • Kuky v Zámecké galerii na Kladně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1751/175009.jpg
  • Kuky v Zámecké galerii na Kladně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1751/175004.jpg