Kapesní stříbro: popelnice jako dóza, komín jako zapalovač

Uherské Hradiště – Krásou, precizností i vtipem překvapují miniaturní předměty z dílny uznávaného britského šperkaře a designéra českého původu Karla Bartošíka. Jeho díla vlastní třeba Liz Taylorová nebo princ Charles, od začátku července do 3. října se jimi mohou kochat i návštěvníci galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Na výstavě nazvané Kapesní stříbro si mohou prohlédnout pětaosmdesát miniaturních skvostů.

Zdroj: Slovácké muzeum Uherské Hradiště

Karel Bartošík žije a pracuje v zahraničí od 60. let. Narodil se ve Velké Británii, kde jeho otec působil za druhé světové války, ale po roce 1945 se rodina vrátila do Čech. O dvacet let později zažádal Karel o vydání britského pasu a přestěhoval se do Anglie. Svou nápaditostí a precizností se v 70. letech prosadil mezi oceňované šperkaře.

Při své tvorbě se inspiroval tím, co viděl kolem sebe, zcela obyčejnými předměty, jako jsou domy, komíny, cestovní zavazadla, pepřenky nebo dýmky. S jistou dávkou humoru tyto inspirace přetvářel do miniaturních artefaktů, které byly šperkem, daly se ale i používat pro nový účel.

Video Reportáž Luboše Dostála
video

Reportáž Luboše Dostála

Vznikaly tak zapalovače, pouzdra na osobní drobnosti, schránky na léky nebo kalíšky na nápoje. Bartošík celý život pracuje se zlatem a stříbrem, jež kombinuje s dalšími materiály. „Vynalezl jsem způsob, jak imitovat různé povrchy, kůži, textilii nebo dřevo,“ doplnil, v čem spočívala částečně jedinečnost jeho tvorby Bartošík.

Za jeho miniaturami, které měří často jen pár centimetrů, jsou i stovky hodin práce. Bartošíkova díla vlastní například Elizabeth Taylorová nebo princ Charles. „Anglický orchestr, jehož patronem Charles je, si u mě objednal miniaturu pouzdra na violoncello. To bylo předáno princi při svatbě s princeznou Dianou,“ prozradil šperkař.

Přiznává také, že ho prý vždy potěšilo, když v minulosti některé kuriozity pocházející z jeho dílny ukradli majitelům zloději. Až takového důkazu obdivu se ale snad v Galerii Slováckého muzea nedočká.

Karel Bartošík / Kapesní stříbro
Karel Bartošík / Kapesní stříbro
Více fotek
  • Karel Bartošík / Kapesní stříbro zdroj: Slovácké muzeum Uherské Hradiště http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1777/177627.jpg
  • Karel Bartošík / Kapesní stříbro zdroj: Slovácké muzeum Uherské Hradiště http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1777/177618.jpg
  • Karel Bartošík / Kapesní stříbro zdroj: Slovácké muzeum Uherské Hradiště http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1777/177628.jpg
  • Karel Bartošík / Kapesní stříbro zdroj: Slovácké muzeum Uherské Hradiště http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1777/177615.jpg