Simpsonovi made in Asia

Londýn - Britský graffiti umělec Banksy vytvořil kontroverzní znělku k americkému kreslenému seriálu Simpsonovi. Scéna na gauči před televizí, která se v jednotlivých znělkách obměňuje, tentokrát nabízí pohled do dílny, kde v otrockých podmínkách pracují na výrobě seriálu a suvenýrů asijští dělníci. Údajnou inspirací pro znělku byly podle serveru BBC zprávy o tom, že byla část seriálu přesunuta do Jižní Koreje.

Seriál Simpsonovi se v USA vysílá už přes dvacet let. V úvodní scéně se vždy nejdříve rozplynou bílé mráčky nad městečkem Springfield, poté mohou diváci nahlédnout do školní učebny, kde Bart přepisuje na tabuli některé ze svých provinění. Znělka sleduje členy rodiny Simpsonů na cestě domů, kde se všichni sejdou před televizorem. 

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

V Banksyho podání následuje přibližně minutová sekvence, ve které stovky asijských žen pod dohledem ozbrojeného dozorce kreslí jednotlivé rámečky seriálu. Malé děti rámečky namáčejí ve zdraví škodlivé chemikálii a tahají věšáky s potisknutými tričky, zatímco dělníci vytvářejí výplň plyšových figurek drcením malých roztomilých zvířátek podobných činčilám. K tahání těžkého nákladu slouží stará unavená panda a na zalepování krabic hlava mrtvého delfína s vypláznutým jazykem.

V seriálu se jako kreslené postavy pravidelně objevují známé osobnosti, v případě Banksyho ale jde spíše o výjimečný případ, kdy se umělec přímo podílí i na scénáři. Britský kreslíř, o jehož skutečné identitě se spekuluje, dodává americkému seriálu z městečka Springfield ještě sarkastičtější ostří, než bývá u Simpsonových zvykem.

Simpsonovi podle Banksyho
Simpsonovi podle Banksyho
Více fotek
  • Simpsonovi podle Banksyho autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2019/201856.jpg
  • Simpsonovi podle Banksyho autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2019/201853.jpg
  • Simpsonovi podle Banksyho autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2019/201855.jpg