Recenze: Jindra a Fabián - dva světy

Viděli jsme už celou řadu výpovědí, fotografických dokumentárních sérií, připomínajících (to pro generaci nad čtyřicet-padesát) či dokládajících (to pro ty mladší) tvář podivných let osmdesátých, časoprostoru, nacházejícího se mezi odpudivou a kolaborantskou normalizací let sedmdesátých a tiše probublávající vizí lepší budoucností let následných. Série fotografií tehdejšího studenta FAMU Jana  Jindry (Silvestry v hotelu Jalta 1982–1984, do 5. listopadu) zachycuje takřka odpudivé silvestry tehdejšího noblesního hotelu Jalta, kde se, jak správně připomíná kurátor výstavy Tomáš Pospěch, míchali příslušníci noblesní partajní smetánky s tím nejodpudivějším balastem i tehdejšího Václaváku – trapnými prostitutkami, veksláky, mafiány nejhoršího druhu, nešťastnými účinkujícími, na jevišti souložícími páry, ach, ach….

Pozoruhodné a samozřejmě až povinně odpudivé černobílé záběry, snímané v ranních hodinách prvního ledna těch tří let, jsou však pro mne zajímavé nejen svým dokumentárním kouzlem a kvalitou, ale také dokladem splývání tehdejší pseudošpičky s pseudopodsvětím. Ani jedno totiž nebylo zcela opravdové, ale co bylo nutno potvrdit – patřili v š i c h n i  do jednoho okruhu. Stejně jako dnes…

Na straně druhé je to další připomínka toho, jak urputně, navzdory panující socialistické estetice a jejímu zejména zrůdnou bolševickou televizí šířenému vkusu přežívaly pokusy o jiné vyjadřování, jinou zábavu, jinou hudbu, jiné prostředí showbusinessu, který se ve svém živém podání a zejména v podnicích na Václavském náměstí (nezbyl ani jeden) snažil statečně se lišit. A pozor - lidé za to rádi zaplatili, nakukovali prostě jinam. A tato série má tedy i roli potvrzující onen průchod jinam, i když moralistní kurátorovo pokyvování ukazováčkem je samozřejmě opřeno o správný výklad a pochopení. Ale…

Fabiánova výstava, nebo lépe řečeno doslova vyhlídková cesta po jeho svobodném tvůrčím životě, zcela kontrastuje s výstavou předchozí, a přesto, že je vtipně nainstalována (pozor, humor je důležitým prvkem Fabiánovy rozsáhlé, dá se říci mezioborové tvorby) a přináší mnoho kritických postojů, je dokladem o způsobu práce a myšlení dnes, počátkem třetího tisíciletí, v zemi opravdu (byť všelijak pošramoceně) svobodné.

Ti, co Fabiána sledují delší dobu (a není jich málo, má řadu zanícených fanoušků, kterým dává ze sebe, co by i jejich mohlo být) si na této výstavě připomenou řadu dnes již až pověstných akcí, realizací a děl. Fabián se zajímá o městské prostředí a jeho strukturu, sociální vazby a vztahy, globální a lokální myšlení i chování, vnímá obecné znečištění. To vše provádí instalacemi, provokacemi, objekty, performancemi, videy – a toho všeho je dokumentární výstava zjednodušeným dokladem. 

Možná, že si to sám příliš neuvědomuje, ale poctivě se vypracoval do polohy svébytného komentátora současného vývojového stupně moderní (???) společnosti, jeho poznámky a názory jsou vždy s napětím očekávány a sympatizujícím publikem i přijímány. Napadlo mne, že bych si přál, aby Fabián u této pozice zůstal, neboť takhle otevřeně se vyjadřujících a kvalitně reagujících autorů nemá česká scéna mnoho.

Končím smutně – snad to neměl být vtip, ale než jsem to napsal, výstava skončila. Pozor, píši sice jen dvěma prsty, ale rychle.

Kde: Fotograf gallery (Školská 28, Praha 1); kdo: Jan Jindra / Silvestry v hotelu Jalta 1982–1984 (do 5. listopadu), Jan Fabián / Absence krajiny (do 10. října).

  • Jan Jindra / Silvestry v hotelu Jalta 1982-84 zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2020/201978.jpg
  • Fotografie Jana Fabiána zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2020/201974.jpg
  • Fotografie Jana Fabiána zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2020/201972.jpg
  • Fotografie Jana Fabiána zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2020/201973.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Bude výsledek horor? Kvíz pro fanoušky Stephena Kinga

Americký spisovatel Stephen King patří k produktivním autorům. Vydal už desítky knih. A nespočet jeho napínavých, často až hororových příběhů se dočkalo zfilmování. Nejnověji má seriálovou verzi román Ústav o unášených dětech s nadpřirozenými schopnostmi. Ověřte si v kvízu, jak Kingovy romány a povídky, převedené na plátno či obrazovku, znáte.
před 6 hhodinami

Do Pompejí se vrátila erotická mozaika, kterou ukradl důstojník wehrmachtu

Do Pompejí se po osmi desítkách let vrátila mozaika s erotickým motivem z dob starověkého Říma. Během druhé světové války ji ukradl německý nacistický důstojník.
18. 7. 2025

Jako vyhrát olympiádu, pomohly i banány, říká nový koncertní mistr ze Státní opery

Od srpna se role koncertního mistra Orchestru Státní opery ujme violoncellista Jan Zvěřina. Úspěch v konkurzu přirovnává k pocitu olympijského vítězství, zároveň si ale uvědomuje i zodpovědnost spojenou s fungováním více než stočlenného orchestru. Uvedl to v rozhovoru v Událostech, komentářích moderovaných Janou Peroutkovou.
18. 7. 2025

Colours už zažily Iggyho, Shaggyho, Stinga i zásah hasičů

V industriálních kulisách Dolní oblasti Vítkovice pokračují i v pátek Colours of Ostrava. Na multižánrovém festivalu už stihli z očekávaných hvězdy vystoupit punkrockový showman Iggy Pop či britský hudebník Sting a reggae zpěvák Shaggy, poslední dva jmenovaní dokonce neplánovaně spolu. Pořadatelé ale také museli řešit nenadálou situaci – požár v jednom ze stánků.
18. 7. 2025

Útok na Kapitol inspiroval deskovou hru i Zeď hanby

V newyorském Brooklynu přibyla velkoformátová malba s názvem Zeď hanby. Má lidem připomínat zločiny spáchané v lednu 2021 příznivci Donalda Trumpa při útoku na Kapitol. Tehdejší bezprecedentní události a Trumpovu reakci na ně satirizuje i třeba bronzové lejno ve Washingtonu nebo rozměrná desková hra, kde o osudu americké demokracie rozhoduje kostka a hráči.
17. 7. 2025

Bach a příbuzní. Letní slavnosti staré hudby pozvaly hudební rody

Hudební festival Slavnosti staré hudby začíná 17. července koncertem, který připomene Johana Sebastiana Bacha a jeho široké příbuzenstvo. Festivalová dramaturgie má letos v hledáčku právě významné hudební rody. Jejich skladby budou znít opět v různých pražských historických prostorech.
17. 7. 2025

Konec odmlky kvůli invazi na Ukrajinu. Nětrebková koncertuje v USA, Gergijev v Itálii

Dirigent Valerij Gergijev vedl Mnichovskou filharmonii, sopranistka Anna Nětrebková zpívala v Metropolitní opeře v New Yorku. Oba přední ruští umělci klasické hudby o prestižní spolupráce přišli po únoru 2022 kvůli nedostatečnému odsouzení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Nětrebková ale nedávno opět vystoupila v USA, Gergijev chystá návrat na Západ na hudebním festivalu v Itálii, což Julija Navalná, vdova po kritikovi Putinova režimu, považuje za „dárek diktátorovi“.
17. 7. 2025

Požár těžce poničil hlavní pódium hudebního festivalu Tomorrowland

Požár těžce poničil hlavní pódium hudebního festivalu Tomorrowland v Belgii pouhé dva dny před zahájením jedné z největších akcí elektronické hudby na světě. V noci na čtvrtek to uvedly stanice BBC News a agentura AFP s odvoláním na organizátory. Příčina požáru je nejasná, nikdo nebyl zraněn.
17. 7. 2025Aktualizováno17. 7. 2025
Načítání...