Tolstoj byl a zůstává solitérem

Lev Tolstoj  - Za více než 50 let své literární činnosti napsal Lev Nikolajevič Tolstoj přes 200 děl, z nich si světovou proslulost získaly zejména jeho tři romány - Vojna a mír, Anna Kareninová a Vzkříšení. Ruský spisovatel, myslitel a pedagog svými myšlenkami o neodporování zlu a nenásilí též inspiroval řadu osobností 20. století, například Mahátmu Gándhího, Martina Luthera Kinga, Nelsona Mandelu či barmskou disidentku Su Ťij. Gándhí jej dokonce nazval „největším apoštolem nenásilí“. Tolstoj zemřel v 82 letech 20. listopadu 1910, na železniční stanici Astapovo (nyní Lev Tolstoj).

Umělecké a myšlenkové dílo Tolstého (1828-1910) mělo značný vliv na žánr románu, jako ke svému učiteli se k němu hlásili kupříkladu Ernest Hemingway, Thomas Mann či Romain Rolland. Virginie Woolfová jej měla za „největšího z romanopisců“, Gustave Flaubert Tolstého přirovnával k Shakespearovi a zastával se ho i James Joyce.

Naproti tomu vůdce ruské bolševické revoluce Vladimir Iljič Lenin jej kritizoval jako „ideologa křesťanství“ a ruští básníci jako třeba Vladimir Majakovskij či Velemir Chlebnikov vyzvali ve svém futuristickém manifestu Políček veřejnému vkusu v roce 1912 ke „svržení Tolstého z piedestalu současnosti“.

6 minut
Libor Dvořák o L. N. Tolstém
Zdroj: ČT24

Na vrcholu ruského románu

Literární dráhu zahájil Tolstoj autobiografickou trilogií Dětství, Chlapectví a Jinošství z let 1852-1856, později psal zejména pod vlivem anglických romanopisců povídky (známé jsou například Sevastopolské povídky, kde čerpal ze svého života) a romány.

K mistrovským dílům Tolstého patří zejména tři díla: romány Vojna a mír (1865-1869), Anna Kareninová (1873-1877) a Vzkříšení (1899). V rozsáhlé epopeji Vojna a mír, která otevřela nové období historického románu, vylíčil osudy tří šlechtických rodin v epoše napoleonských válek.

V netradiční psychologické studii ženy Anna Kareninová, ve které podle odborníků dosáhlo umění ruského románu vrcholu, proti sobě postavil svět venkova s jeho stabilními staroruskými a křesťanskými hodnotami a město s železnicí a morální destrukcí, rozkládající sexuální promiskuitou rodinu a vztah rodičů a dětí. Východiskem jsou dvě cesty: buď cesta k prozření a návratu, nebo k sebevraždě. Román Vzkříšení zase ukazuje prohnilost společenského systému a nutnost radikální změny.

V posledním období života psal Tolstoj již příběhy úspornější - známá je například povídka Kreutzerova sonáta či drama Živá mrtvola. Mnoho z jeho děl bylo zfilmováno - například Anna Kareninová sedmnáctkrát a Vojna a mír pětkrát.

Intelektuál, který se učil od rolníků

Lev Nikolajevič Tolstoj se narodil 9. září 1828 v Jasné Poljaně v Tulské gubernii. Jeho rodiče pocházeli ze staré rodové šlechty, oba ale zemřeli, když byl Tolstoj ještě dítě. Neúspěšně studoval orientalistiku a práva v Kazani, poté se vrátil na svůj statek, kde se chtěl věnovat hospodářství. Psát začal v 19 letech, ve 24 letech vstoupil do armády a odešel bojovat na Kavkaz. Později se účastnil krymské války (1853-1855), což zúročil v literární tvorbě.

Po roce 1855 cestoval po západní Evropě, po svém návratu založil v Jasné Poljaně školu pro děti mužiků, v níž prosazoval zásady „volné výchovy“ (volné rozprávění a debatování bez vyučovacích hodin). V roce 1862 například napsal, že intelektuálové by neměli učit rolníky, ale rolníci intelektuály. Škola byla ale později rozpuštěna.

Po sňatku s moskevskou Němkou Sofií Bersovou v září 1862 (byla o 16 let mladší, měli spolu 13 dětí, z nichž pět zemřelo již v dětství) se natrvalo usadil v Jasné Poljaně a věnoval se literatuře.

  • L. N. Tolstoj / Anna Karenina zdroj: Nakladatelství Leda
  • Ruský spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj zdroj: Wikipedia

„Apoštol nenásilí“

Krátce po své padesátce, v 80. letech 19. století, prožil jako již uznávaný umělec vážnou duševní a ideovou krizi, která vyvrcholila přijetím tzv. mužického způsobu života. Na čas přestal psát, později své myšlenkové dílo (tzv. tolstojovství), spočívající v neodporování zlu, nenásilí a mravním sebezdokonalování, formuloval v řadě textů, mimo jiné Zpověď. Navázal též styky s anarchisty („Anarchisté mají pravdu v odmítání existujícího pořádku, chybují ale v tom, že anarchie může být zavedena revolucí“) a různými křesťanskými sektami.

Do Jasné Poljany zval vegetarián a velký příznivec esperanta Tolstoj umělce z Ruska i zahraničí, v letech 1891-1906 zde několikrát hostovalo České kvarteto Oskara Nedbala. Známé jsou i tři tamní pobyty Tomáše Garrigua Masaryka (1887, 1888 a 1910). Přestože Masaryk Tolstého obdivoval, nemohl se smířit s předstíranou prostotou, kdy Tolstoj žil v pokoji, který imitoval mužickou jizbu, která však na druhé straně byla vybavena salónním nábytkem. Při poslední návštěvě v roce 1910 Masaryk odmítl Tolstého koncepci neodpírání zlému s tím, že „když už jeden ze dvou má být zabit, ať je zabit ten, kdo má zlý úmysl“.

Za svá proticírkevní stanoviska (církev podle něj nenaplňovala Kristův odkaz) byl Tolstoj v roce 1901 vyobcován z pravoslavné církve. V roce 1908 napsal známý Dopis Indovi, který adresoval Gándhímu. Do Tolstého skonu si psali a Gándhí jej později nazval „největším apoštolem nenásilí“.

Libor Dvořák, redaktor a překladatel: „I jako literát i jako myslitel byl Tolstoj do značné míry solitér a solitérem do značné míry zůstal.“

Ve svých 82 letech prchl v říjnu 1910 kvůli neshodám v rodině v doprovodu slovenského lékaře Dušana Makovického z Jasné Poljany, onemocněl zápalem plic a 20. listopadu 1910 zemřel.§

  • Vzkříšení - adaptace románu L. N. Tolstého (2001) zdroj: ČT
  • Skupinový portrét ruských spisovatelů časopisu Současník: I. Gončarov I. Turgeněv, L. N. Tolstoj, Dmitrij Grigorovič, Alexander Vasiljevič Družinin a Alexander Ostrovskij zdroj: Wikipedia

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
20:16Aktualizovánopřed 52 mminutami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
17:59Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
včera v 10:00

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...