Ceny BAFTA mluví Královou řečí

Londýn - Snímek o zadrhávajícím britském králi Jiřím VI. Králova řeč byl dnes v Londýně vyhlášen nejlepším filmem roku a získal dalších šest britských filmových cen BAFTA. Představitel hlavní role Colin Firth dostal cenu za nejlepší herecký výkon a je prvním hercem od 60. let, který byl oceněn dva roky po sobě. Králova řeč tak proměnila polovinu ze 14 nominací a potvrdila silné postavení před Oscary, které bude udělovat americká filmová akademie za dva týdny. Loni získal snímek Smrt čeká všude šest cen BAFTA a úspěch pak zopakoval při Oscarech.

Nejlepší herečkou byla vyhlášena Natalie Portmanová za úlohu baletky ve snímku Černá labuť. Firth dostal BAFTA pro nejlepšího herce už loni za film Single Man. Naposledy získal dvě ceny BAFTA po sobě Rod Steiger v letech 1967 a 1968 (za snímky Zastavárník a V žáru noci).

Snímky Počátek a The Social Network získaly po třech cenách BAFTA. Zatímco snový thriller Počátek si odnesl ocenění v technických kategoriích (zvuk, speciální efekty a výprava), The Social Network o zakladateli sociální sítě Facebook byl oceněn vedle střihu za nejlepší režii (David Fincher) a adaptovaný scénář (Aaron Sorkin).

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Jen jednu cenu - za kameru - dostal favorizovaný western Opravdová kuráž Joela a Ethana Coenových. Zcela naprázdno vyšel osmkrát nominovaný snímek Dannyho Boylea 127 hodin. Stejně tak Černá labuť s 12 nominacemi dostala jen jedno ocenění. Dvě ceny za masky a kostýmy naopak dostala Alenka v říši divů režiséra Tima Burtona.

Sedm zlatých masek pro britského krále

Králova řeč, která má v Británii úspěch u kritiky i diváků, dominovala celkem podle očekávání. Největší pozornost se přitom soustřeďuje na padesátiletého Firtha, který už za úlohu otce nynější britské královny dostal Zlatý glóbus a je považován za favorita na Oscara. Při Zlatých glóbech však britský snímek jinak vyšel naprázdno a většinu cen získal The Social Network.

Dnešní ceremonie v Královské opeře v londýnské Covent Garden ale patřila Králově řeči, která ovládla i ocenění pro herce a herečku ve vedlejších úlohách. Odnesli si je Helena Bonhamová Carterová, která hraje královu manželku, pozdější královnu matku, a Geoffrey Rush za úlohu nekonvenčního australského logopeda.

BAFTA pro nejlepší původní scénář získal David Seidler. Královu řeč chtěl napsat už před skoro 30 lety, ale respektoval přání královny matky, která nechtěla, aby byl promítán za jejího života. Matka dnešní královny Alžběty II. zemřela v roce 2002 ve věku 101 let.

Harry Potter obohatil britskou kinematografii

Vycházející hvězdou britského filmu byl vyhlášen herec Tom Hardy, který se mezi jiným nedávno objevil v Počátku po boku Leonarda DiCapria. O této ceně nerozhodovali členové Britské filmové a televizní akademie, ale diváci. Zvláštní cenu za přínos britské kinematografii dostaly filmy o Harry PotteroviZa celoživotní dílo byl oceněn herec Christopher Lee.

Cenu pro nejlepší neanglicky mluvený film dostal překvapivě švédský snímek Muži, kteří nenávidí ženy natočený podle známé detektivky Stiega Larssona. Za nejlepší britský debut byl oceněn režisér Christopher Morris za snímek Čtyři lvi, satirickou komedii o skupince neschopných islamistických teroristů, kteří plánují útok na londýnský maraton.