Být či nebýt - divadlem proti nacismu

Praha – Záměny, převleky a umělecké dovednosti ve stínu hákového kříže. Ve hře Být či nebýt se polský divadelní soubor s veškerou umělcům vlastní razancí a naivitou zapojí do odboje a s pomocí kreativity a perfektní znalosti svého umění vyzraje nad nacistickou mocí v souboji vedeném čistě divadelními prostředky. Černá komedie současného britského autora Nicka Whitbyho vznikla podle stejnojmenného filmu, který německý režisér Ernst Lubitsch natočil v Hollywoodu v roce 1942.

Hra z okupovaného Polska je především komedií. „Film vznikl v období války, tehdy byl spíše válečný, odbojový, kdežto teď je to víc komedie. Už z toho důvodu, že máme větší odstup a umíme si už ze symboliky hákových křížů a Hitlera dělat větší srandu. Mě na té hře bavil právě styl komedie, spíše situační než konverzační, gagové až skoro parodické,“ prozradil režisér Daniel Špinar.

Miluše Šplechotvá:

„Hra tom, co dokáže udělat nenormální doba s docela normálními lidmi.“

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Hlavní hereckou dvojici vytvořili Miroslav Donutil a Miluše Šlechtová. „Herci - Poláci okupovaní Němci - v té hře hrají doslova a do písmene o život. A paradoxní, anebo bohumilé na tom je, že je to komické. Právě to, jak jsou situace postavené na hraně, vzbuzuje komický efekt – na divadle, neumím si představit, jaký komický efekt by to vzbudilo v reálu,“ vysvětluje Donutil.

Film Ernesta Lubitsche, kterým se Nick Whitby při psaní divadelní hry inspiroval, sklidil po uvedení v roce 1942 ostrou kritiku za nekorektní humor. Whitbyho adaptace se s ironií a humorem pouští nejen do nacismu, ale také do zákulisí hereckého světa. S velkou chutí ukazuje všechny herecké nešvary a manýry. Právě pohled do divadelního prostředí prý režiséra Daniela Špinara na inscenaci upoutal. „Herecká profese se tam obnažuje se všemi svými klady a především zápory. Snažil jsem se do té hry vložit hodně svých hereckých zlozvyků, když už je to hra o hercích a jejich životě, tak by se mělo z jejich života hodně citovat,“ prozradil Donutil.

Hra Být či nebýt bude 24. února uvedena na jevišti Stavovského divadla v české premiéře. Premiéru doprovodí předání cen Komerční banky za jevištní výkony v činohře, opeře a baletu.

Hru představuje Národní divadlo v překladu Jiřího Stacha. Na scéně se objeví Miroslav Donutil, Miluše Šplechtová, Jan Dolanský, Václav Postránecký, David Matásek, Kateřina Burianová, Vladislav Beneš, Hana Igonda Ševčíková, Rudolf Stärz, Filip Rajmont a Alexej Pyško.

Václav Postránecký ve hře Být či nebýt
Václav Postránecký ve hře Být či nebýt
Více fotek
  • Václav Postránecký ve hře Být či nebýt autor: Martin Kámen, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2344/234367.jpg
  • Být či nebýt autor: Martin Kámen, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2344/234375.jpg
  • Být či nebýt autor: Martin Kámen, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2344/234360.jpg
  • Být či nebýt autor: Martin Kámen, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2344/234368.jpg