Být či nebýt - divadlem proti nacismu

Praha – Záměny, převleky a umělecké dovednosti ve stínu hákového kříže. Ve hře Být či nebýt se polský divadelní soubor s veškerou umělcům vlastní razancí a naivitou zapojí do odboje a s pomocí kreativity a perfektní znalosti svého umění vyzraje nad nacistickou mocí v souboji vedeném čistě divadelními prostředky. Černá komedie současného britského autora Nicka Whitbyho vznikla podle stejnojmenného filmu, který německý režisér Ernst Lubitsch natočil v Hollywoodu v roce 1942.

Hra z okupovaného Polska je především komedií. „Film vznikl v období války, tehdy byl spíše válečný, odbojový, kdežto teď je to víc komedie. Už z toho důvodu, že máme větší odstup a umíme si už ze symboliky hákových křížů a Hitlera dělat větší srandu. Mě na té hře bavil právě styl komedie, spíše situační než konverzační, gagové až skoro parodické,“ prozradil režisér Daniel Špinar.

Miluše Šplechotvá:

„Hra tom, co dokáže udělat nenormální doba s docela normálními lidmi.“

2 minuty
Reportáž Jiřího Svobody
Zdroj: ČT24

Hlavní hereckou dvojici vytvořili Miroslav Donutil a Miluše Šlechtová. „Herci - Poláci okupovaní Němci - v té hře hrají doslova a do písmene o život. A paradoxní, anebo bohumilé na tom je, že je to komické. Právě to, jak jsou situace postavené na hraně, vzbuzuje komický efekt – na divadle, neumím si představit, jaký komický efekt by to vzbudilo v reálu,“ vysvětluje Donutil.

Film Ernesta Lubitsche, kterým se Nick Whitby při psaní divadelní hry inspiroval, sklidil po uvedení v roce 1942 ostrou kritiku za nekorektní humor. Whitbyho adaptace se s ironií a humorem pouští nejen do nacismu, ale také do zákulisí hereckého světa. S velkou chutí ukazuje všechny herecké nešvary a manýry. Právě pohled do divadelního prostředí prý režiséra Daniela Špinara na inscenaci upoutal. „Herecká profese se tam obnažuje se všemi svými klady a především zápory. Snažil jsem se do té hry vložit hodně svých hereckých zlozvyků, když už je to hra o hercích a jejich životě, tak by se mělo z jejich života hodně citovat,“ prozradil Donutil.

Hra Být či nebýt bude 24. února uvedena na jevišti Stavovského divadla v české premiéře. Premiéru doprovodí předání cen Komerční banky za jevištní výkony v činohře, opeře a baletu.

Hru představuje Národní divadlo v překladu Jiřího Stacha. Na scéně se objeví Miroslav Donutil, Miluše Šplechtová, Jan Dolanský, Václav Postránecký, David Matásek, Kateřina Burianová, Vladislav Beneš, Hana Igonda Ševčíková, Rudolf Stärz, Filip Rajmont a Alexej Pyško.

  • Václav Postránecký ve hře Být či nebýt autor: Martin Kámen, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2344/234367.jpg
  • Být či nebýt autor: Martin Kámen, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2344/234375.jpg
  • Být či nebýt autor: Martin Kámen, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2344/234360.jpg
  • Být či nebýt autor: Martin Kámen, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2344/234368.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Do Íránu se vrátím, i když mě čeká vězení, říká režisér Bezpráví

Uvedení filmu Bezpráví v hlavní soutěži karlovarský festival utajoval do doby, kdy delegace k snímku mohla bezpečně opustit svou zemi. Snímek o dívce, která se chce stát zpěvačkou, totiž vznikl v Íránu. „V realitě se dějí tak silné příběhy, že by si divák mohl myslet, že je zveličuji, a nevěřil by tomu,“ uvedl režisér a autor scénáře Sohejl Bejraghí v rozhovoru s Pavlou Sedliskou.
před 6 hhodinami

Festival ve Varech vyhráli šumavští samotáři, ocenění má i Falbrová ze Sbormistra

Vítězem padesátého devátého ročníku filmového festivalu v Karlových Varech se stal dokumentární snímek Raději zešílet v divočině od slovenského režiséra Miro Rema. V hereckých kategoriích uspěli španělsko-německý herec Alex Brendemühl a jeho norská kolegyně Pia Tjeltaová. Zvláštní uznání patří neherečce Kateřině Falbrové z českého dramatu Sbormistr. Čestné ceny za přínos kinematografii převzali střihač Jiří Brožek a herec Stellan Skarsgard.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Neuschwanstein a megality v Carnacu přibyly na seznam UNESCO

Známý německý zámek Neuschwanstein a tři další sídla bavorského krále Ludvíka II., stejně jako megalitické řady v Carnacu na západě Francie, byly zapsány na seznam kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO.
před 21 hhodinami

Herkules přemůže Otáčivé hlediště

Výpravná hudební inscenace Herkules bude letošní premiérou na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Poprvé před diváky předstoupí mytický silák 12. července. Představení souboru Malého divadla doplňují písně Davida Hlaváče a spolupráce se studenty DAMU.
včera v 09:03

Stellan Skarsgard přivezl do Varů Citovou hodnotu a vzpomínky

Předposlední den karlovarského filmového festivalu ovládl švédský herec Stellan Skarsgard, který uvedl snímek Citová hodnota. V sobotu, na závěrečném ceremoniálu letošního ročníku, převezme Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii.
11. 7. 2025

Do kin vletěl nový Superman

I v českých kinech se promítá nový Superman. Snímek s Davidem Corenswetem v titulní roli režíroval James Gunn. A nejde o jeho první superhrdinský film, je totiž tvůrcem všech tří Strážců Galaxie nebo Sebevražedného oddílu.
11. 7. 2025

Dvojčata, a přece tak různí. Dokument o šumavských samotářích soutěží ve Varech

Za šumavskými samotáři se nejprve ve svých knihách vydal spisovatel Aleš Palán a později s kamerou i slovenský dokumentarista Miro Remo. Dokument Raději zešílet v divočině, v němž zachycuje život dvou bratrů, soutěží na festivalu v Karlových Varech o hlavní cenu.
11. 7. 2025

Kosti z Národního muzea patří slavnému baroknímu lékaři, zjistili vědci

Tým českých odborníků identifikoval ostatky významné barokní osobnosti, lékaře, šlechtice a rektora Univerzity Karlovy Jana Františka Löwa z Erlsfeldu. Na objevu se podíleli antropologové Národního muzea, Kriminalistický ústav Policie ČR, Ústav soudního lékařství Ústřední vojenské nemocnice, archiváři a také knihovníci.
10. 7. 2025
Načítání...