S Lustigem se v týdnu loučí rodina i příznivci

Praha - Nejbližší členové rodiny se dnes na Novém židovském hřbitově v Praze rozloučili s Arnoštem Lustigem. Novinář a spisovatel zemřel v sobotu nad ránem ve věku čtyřiaosmdesáti let. Obřad vedl vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon. Rodina si přála soukromý obřad bez hostů. Dcera Eva a syn Josef se rozhodli spolu se Židovskou obcí v Praze pozvat Lustigovy přátele a ctitele na modlitbu za zemřelého v sobotu 5. března. Vzpomínkové setkání - v úterý 1. března - organizuje také Společnost Franze Kafky.

Vzpomínkové setkání k uctění památky Arnošta Lustiga začíná zítra v 15:00 na Novém židovském hřbitově. V sobotu ve 14:00 se pak veřejnost může účastnit ve Španělské synagoze modlitby za zemřelého. S ohledem na šabat by měli lidé do synagogy přijít s pokrývkou hlavy a s vypnutými fotoaparáty a telefony.

Rodina uvítá, pokud lidé spíše než květiny a věnce zašlou příspěvek na konto Nadačního fondu Janele. Pomohou tím lidem s krevními chorobami, například s rakovinou mízních uzlin, kterou Lustig v posledních letech trpěl. Nadační fond založil zdravotnický tým klinické hematologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, který se o Lustiga staral.

Rodině Arnošta Lustiga dnes poslal kondolenční dopis prezident republiky Václav Klaus, zveřejnil ho také na svých webových stránkách:

Pan Lustig v mých očích patřil mezi skvělé osobnosti naší literatury. Již od mládí jsem byl jeho věrným čtenářem a netrpělivě jsem čekal na každou jeho další knihu. Tato slova osobního uznání jsem mu psal i ve své gratulaci k jeho osmdesátinám.

Kvůli své pohnuté životní historii si nemohl vybrat jiné zásadní inspirační téma než právě téma holocaustu. To se dá ale uchopit velmi různě, například tak, že se nás ony hrůzy dnes nijak netýkají, že pramení někde úplně jinde než v naší největší možné blízkosti, v naší soudobé civilizaci. Že se nerodí v temných zákoutích mysli lidí, jaké známe, ale u jakýchsi netvorů z jiné planety. Toto nebyl případ Arnošta Lustiga. Jeho příběhům člověk věřil, z jeho knih si mohl čtenář odnést něco pro svůj dnešní život.

Ve Vašem otci jsem viděl člověka, který se celý život poctivě snažil najít si své místo v pohnutém světě druhé poloviny dvacátého století, místo na straně spravedlnosti, svobody a základních lidských hodnot. Osobnost jeho talentu a jeho osobních i uměleckých kvalit bude chybět nám všem.

Poslední rozloučení s Arnoštem Lustigem na Novém židovském hřbitově v Praze: dcera spisovatele Eva Lustigová
Zdroj: ČTK/Getphoto.cz/
Autor: Martin Salajka