Vlado Milunić roztančil dům a zlidštil sídliště

Praha – Jméno českého architekta chorvatského původu Vlada Miluniče je spojeno především s Tančícím domem na pražském Rašínově nábřeží, jenž navrhl spolu s kanadsko-americkým architektem Frankem Gehrym. Proslul i svými názory na podobu pražských sídlišť či jako spoluautor řady sociálních staveb. Rodák z Chorvatska, který však od svých jinošských let žije v Česku, oslaví 3. března sedmdesáté narozeniny. Vlado (Vladimir) Milunić se narodil 3. března 1941 v Záhřebu. Od 16 let žije v Praze, kam jeho rodiče emigrovali z tehdejší Jugoslávie. Studoval architekturu na pražském Českém vysokém učení technickém, poté tři roky pracoval v Paříži. V letech 1969 až 1990 pracoval v pražských ateliérech Gama a Delta. Od roku 1990 má vlastní Studio VM (volné myšlenky).

Tančící dům na Rašínově nábřeží v Praze, jenž je asi nejslavnějším Miluničovým dílem, vznikl v polovině 90. let minulého století. Stavba tehdy vzbudila mnoho odmítavých reakcí. Později se ale stala jedním ze symbolů Prahy, údajně je po Karlově mostě a Hradčanech třetím nejfotografovanějším objektem metropole. Administrativní budova, pro svou „roztančenou“ siluetu přezdívaná i Ginger a Fred, získala řadu ocenění, mimo jiné „The Best Design Of 1996“ od amerického časopisu Time.

Barevná sídliště namísto šedivých betonových

Dalším výrazným Miluničovým počinem je obytný areál Hvězda na sídlišti Petřiny v Praze. Toto netypické barevné sídliště je řadou odborníků ceněno jako ukázkový protiklad šedivých betonových sídlišť. Právě „zlidštění“ panelových sídlišť je jedním z častých Miluničových témat. „Je třeba postavit nové stavby na volné plochy mezi paneláky, vytvořit zimní zahrady, postavit střešní nástavby. Ale je nutné, aby na každé části sídliště pracovali jiní architekti, aby to nebylo monotónní,“ poznamenává Milunić. Ukázkou jeho představ, jak by mělo sídliště vypadat, je projekt centra sídliště Malešice, který však nebyl realizován.

Miluničovo dílo se zdaleka nespecializuje jen na velké projekty, které poutají zájem médií. Například v 70. a 80. letech převážně ve spolupráci s architektem Janem Línkem v Praze realizoval řadu sociálních staveb - domovy důchodců v Bohnicích, Malešicích, Chodově a Hájích, svobodárnu sester na Proseku. A neomezuje se jen na Prahu či Českou republiku. Podle jeho projektu například vznikla atypická vila v jihočeské Plané nad Lužnicí. „Návrh vznikl krádeží. Vykradl jsem Franka Lloyda Wrighta, svého kamaráda Franka Gehryho a Bruce Goffa,“ přiznává Milunić k inspiraci největšími světovými architekty. V zahraničí se podílel například na vzniku takzvané české čtvrti v čínské Šanghaji.

Mrakodrapy na Pankráci? Kredenc na obzoru…

Vlado Milunić

„Nové výškové budovy na Pankráci jsou v rozporu s tím, jak je hlavní město komponované. City Tower, to je kredenc na obzoru.“

Milunić je také častým kritikem korupce, klientelismu a dalších nešvarů, a to nejen v architektuře. Nikdy nebyl členem žádné politické strany. Svoje politické názory vyjadřuje prostřednictvím sociálně zaměřených staveb. Pravidelně vystupuje ve veřejných diskusích a v médiích proti korupci ve veřejných stavebních zakázkách, za preferenci veřejné dopravy před individuální, supermarketům, zneužívání volného trhu, nekolegiálnímu chování architektů, drsnému chování bank, pojišťoven nebo developerů. Známý je také svým odmítavým postojem k výstavbě výškových domů v Praze.

V roce 1998 byl Milunić jednou z jedenácti osobností, které při příležitosti oslav osmdesátého výročí vzniku republiky ocenil pražský magistrát. Stříbrné medaile získaly osobnosti, které se zasloužily o mezinárodní věhlas Prahy.

Pražský Tančící dům
Pražský Tančící dům
Více fotek
  • Pražský Tančící dům zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1719/171801.jpg
  • Areál Hvězda / Vlado Milunić zdroj: Wikipedie http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2361/236079.jpg
  • Atypická vila / Vlado Milunić zdroj: Wikipedie http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2361/236084.jpg