Kouteckého cenu získali Pozemšťané

Praha - Cenu Pavla Kouteckého získal dnes v pražském Divadle Archa v konkurenci stovky dokumentů snímek s názvem Pozemšťané, koho budete volit? Je společným dílem účastníků dokumentární dílny společnosti Inventura a režisérky Lindy Jablonské, na vzniku se podílela Česká televize. Autory vítězného projektu jsou vedle režisérky lidé s mentálním handicapem, kteří se obtížně orientují v okolním světě.

S kamerou v ruce loni sledovali volby do Poslanecké sněmovny. Jejich film dokazuje, že i oni se mohou ve veřejném prostoru orientovat a mít politický názor. Jablonská s nimi převzala skleněný objekt výtvarníka Reného Roubíčka a peněžitou cenu ve výši 100 000 korun.

Pětičlenná porota udělila Cenu Pavla Kouteckého filmu, který nejaktuálněji, přitom s nadšením, humorem a hravostí vypovídá o současné české společnosti. Přínos divácky vstřícného, inspirativního a odvážného snímku tkví v tom, jak odbourává předsudky většinové společnosti vůči lidem s mentálním handicapem. Zejména tím, že z nich samotných činí nadané pozorovatele společenského a politického dění.

Video Reportáž Petry Schubertové
video

Reportáž Petry Schubertové

„Hrdinové a zároveň tvůrci tohoto filmu navíc nad většinovou společností vítězí - svým angažovaným zájmem o veřejné dění a tím, jak nenápadně, a přitom s mrazivou silou odhalují slabiny české společnosti,“ komentoval to jeden z porotců Radim Špaček.

Filmový štáb se vypravil na několik setkání různých politických stran s občany, ve městech i na venkově. Jejich zdánlivě banální otázky často míří k jádru věci a jejich rozhodování o tom, který lístek nakonec vhodí do volební urny, představuje modelovou situaci, v níž se ocitá řada dalších lidí. „Lidé s mentálním handicapem nemají ostych jít se zeptat svého politika na to, co je skutečně zajímá,“ popsala Jablonská. A jak reagovali na tento štáb politici?

„Například Jiří Paroubek radil studentům, kam mají dát mikrofon, Pavel Bém si ani nevšiml, že je to trochu jiný štáb, a spustil fráze o tom, že jeho strana je ta nejlepší. Šlo však o natolik nezáživnou výpověď, že jsme ji do filmu nedali,“ dodala Jablonská.

Zvláštní ocenění porota netradičně udělila hudební skupině Dva, která výrazně přispěla k působivosti dvou vysoce hodnocených snímků: Medvědí ostrovy Martina Ryšavého a Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka. Do nominací se dále dostaly i snímky For Semafor režiséra Miroslava Janka, Nesvatbov Eriky Hníkové, Česká Granada Jana Papouška a Filmař, fanoušek, podivín Kateřiny Mikulcové.

Cena Pavla Kouteckého

vznikla na počest tohoto tragicky zesnulého filmaře, letos se konal pátý ročník. Organizátory jsou Asociace Film & Sociologie, Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět a Divadlo Archa.

V pětičlenné porotě usedli režisér Radim Špaček, scenáristka a novinářka Irena Hejdová, ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, ředitelka festivalu Jeden svět v regionech Lenka Lovicarová a Marie Rumlová z okruhu přátel Pavla Kouteckého. Šestý ročník Ceny Pavla Kouteckého vyhlásí organizátoři na počátku roku 2012.