Úderem dvanácté vstoupil do kin poslední Harry Potter

Praha – Těsně po dvanácté hodině uvedla některá kina v České republice film Harry Potter a Relikvie smrti – část 2. Projekci v kině IMAX a v dalších pěti sálech Cinema City v Praze na Floře navštívily stovky lidí. Nesplnilo se očekávání pozorovatelů, že dorazí mnoho fanoušků v čarodějnických kostýmech inspirovaných světem Harryho Pottera. I tak se objevilo několik fanoušků s nezaměnitelnými potterovskými brýlemi a kouzelnickými hůlkami.

Naplněný sál IMAXU přivítal začátek promítání filmu hlasitým hučením, úvodní titulky pak doprovázel potlesk. Dnešním dnem startuje promítání snímku v devadesáti pěti kinech na území České Republiky. Půlnoční premiéru zhlédli i diváci v multikinech Cinema City v Plzni, Pardubicích, na pražském Zličíně a v Galaxii. Představení nabídl rovněž řetězec multikin Palace Cinemas v Praze, Brně, Liberci a Ústí nad Labem. Vstupenky na půlnoční představení byly vyprodány během několika dní. "Snad paní Rowlingová ještě obnoví svou tvůrčí aktivitu a třeba ještě něco napíše,“ doufají přece jen fanoušci.  

V kině IMAX nyní poběží druhá část snímku Harry Potter a Relikvie smrti každý den. Marketingová manažerka kina IMAX Adriana Vrabcová přirovnává zájem o poslední díl kouzelnické série například k úspěchu filmu Avatar, ale i posledního dílu potterovské série. Ten přitáhl do českých kin dvě stě čtyřicet šest tisíc návštěvníků již během prvního týdne. Jedná se o nejúspěšnější start v novodobé historii podle tržeb v prvním týdnu od premiéry. Vyplývá to ze statistik Unie filmových distributorů. Za týden vydělal zhruba 21,8 milionu korun, dohromady pak téměř 70,6 milionu.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Druhá část filmu Harry Potter a Relikvie smrti vrcholí velkolepou bitvou o kouzelnickou školu v Bradavicích mezi Harry Potterem a Lordem Voldemortem. Světovou premiéru měla 7. července v Londýně. Diváci se na plátnech mohli opět shledat s oblíbenými hlavními hrdiny z předešlých dílů: Harry Potterem (Daniel Radcliffe) a jeho přáteli Hermionou Grangerovou (Emma Watsonová) a Ronem Waesleym (Rupert Grint). Poslední snímek se zatím pyšní příznivými kritikami. 

Premiéru v Londýně si nenechaly ujít stovky fanoušků z celého světa. Většina jich dorazila z různých koutů Anglie a Evropy, nechyběli však ani fanoušci z Argentiny. Fantaskní svět Harryho Pottera si již získal početnou komunitu fanoušků, kterou uznává i autorka ságy Joanne Rowlingová. Mezi aktivity, které fanoušci vyvíjí, patří i psaní vlastních příběhů ze světa Harryho Pottera, takzvané fanfiction.

Série o Potterovi se však nesetkala jen s nadšeným přivítáním, ale zahájila i řadu sporů. Podle kritiků knihy podporují okultismus, satanismus, jsou násilnické a obsahují pasáže kritizující rodinný život. Zavrhují je tak proto některé křesťanské spolky ve Spojených státech. V době, kdy byl ještě kardinálem, kritizoval knihy i nynější papež Benedikt XVI.

 

Poslední díl uzavírá ságu po deseti letech od uvedení prvního filmu do kin a čtyři roky od vydání posledního dílu kouzelnické série. Harry Potter se může pochlubit vysokou návštěvností, která se dá srovnat s úspěchem trilogie Pána prstenů, Hvězdných válek, Pirátů z Karibiku, či snímků Titanic a Avatar.

Ve světě se dosud prodalo přes čtyři sta milionů knih o Harrym Potterovi v šedesáti devíti jazycích včetně češtiny. Od října se můžeme těšit na příběhy o Potterovi i v elektronické podobě. Všech sedm dílů bude ke stažení na internetové stránce Pottermore.com.