Chaloupek přírodu nejen točí, ale i maluje

Plzeň – Zvířata, která sám choval, i ta, která znají televizní diváci z jeho večerníčkových seriálů, se objevují v kresbách Václava Chaloupky. Autor večerníčků Madla a Ťap nebo Vydrýsek a pořadu Minuta z přírody se poprvé veřejnosti představuje jako výtvarník.

Výtvarnému umění se chtěl Chaloupek věnovat už od dětství. „Vystudoval jsem pedagogickou fakultu kvůli tomu, abych mohl jednou malovat,“ prozradil. Profesní cesta ho ovšem nezavedla k plátnu a paletě, ale do televize. Nicméně na výtvarné sny tak docela kvůli tomu nezapomněl – ve volných chvílích mezi natáčením vznikají skici, které jsou vystaveny v plzeňském pivovaru.

Vernisáž doprovodila koncert kytaristy Lubomíra Brabce, iniciátora výstavy. „Když mi Václav Chaloupek ukázal své obrázky, byly pro mě velkým překvapením. Byl jsem nadšený, říkal jsem, že musíme okamžitě udělat výstavu,“ tvrdí.

Chaloupkovy studie a skici doplňují snímky fotografa Václava Samka, který s režisérem a scenáristou spolupracoval při natáčení Minut z přírody. „Poslední rok jsme spolu sjezdili snad okolo stovky přírodních rezervací,“ upozornil odborník na české orchideje, hořce a hořečky. Z volné přírody se Chaloupek nyní chystá do pražské zoologické zahrady. Další večerníček totiž bude o gorilách a i tyto zvířecí hrdiny zřejmě zachytí na svých obrázcích.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové