Švankmajer přežil život, Liová postavila Dům - a oba mají Trilobita

Beroun – V Berouně se dnes předávaly tradiční výroční ceny Trilobit, obdržel je mj. Jan Švankmajer za snímek Přežít svůj život nebo Zuzana Liová za počin Dům. Za přínos české a světové kinematografii v oblasti hrané, dokumentární a experimentální tvorby udělil Český filmový a televizní svaz FITES Cenu Vladislava Vančury režiséru Janu Němcovi.

Němec oslavil loni v létě pětasedmdesátiny. Jeho kariéru přerušila normalizace, v roce 1974 emigroval do Německa a pak do USA. Po návratu těžko hledal témata, která by přitáhla kritiku a diváky. Průlom přišel snímkem Noční hovory s matkou v roce 2000, na který navázal filmy Krajina mého srdce, Toyen a Heart Beat 3D. „Cena je spojeno se jménem pana Vančury, nejen umělce, ale občansky statečného člověka, a je to od kolegů, takže si toho velmi vážím,“ řekl k ocenění Němec.

Švankmajer má trilobita za to, že přežil život

Na ceremoniálu bylo uděleno pět cen Trilobit. Filmař Jan Švankmajer ji získal za obrazotvornost, podvratný humor a invenci, s nímž film Přežít svůj život nahlíží do lidské psychiky a stírá hranice mezi realitou a snem. „Ten film se promítá na festivalech a retrospektivách po celém světě. Teď jsem byl ve Španělsku a předtím v Japonsku. Zájem o něj je, ale finance z něj neplynou. Ideální by bylo, kdyby vydělal na další film, ale to se bohužel žádnému mému snímku nepodařilo,“ dodal Švankmajer.

Video Reportáž Kateřiny Jirovské
video

Reportáž Kateřiny Jirovské

Za nesentimentální reflexi umělce, který v dokumentu I am Like a Tiger vlastní tvorbou statečně bojuje se smrtí, byl oceněn Tomáš Škrdlant. Miloš Zvěřina převzal Trilobita za originální zpracování tématu holokaustu prostřednictvím animace dětských kreseb ve filmu Helga L-520 a Martin Mareček za autentické a vtipné vylíčení netradiční humanitární pomoci v Africe v dokumentu Pod Sluncem tma.

Oceněna byla i Zuzana Liová za režijně, herecky a scenáristicky čisté pojetí filmu Dům. Snímek, který byl v lednu oceněn v Palm Springs a v Terstu, se nyní chystá na festival v Göteborgu.

Havel dostal in memoriam cenu za adaptaci Odcházení

In memoriam byl oceněn také nedávno zesnulý prezident Václav Havel; porota v čele s dokumentaristkou Olgou Sommerovou mu udělila Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci divadelní hry Odcházení. Ocenila důsledné dodržení karnevalové poetiky v této hořce groteskní výpovědi o světě moci i důkaz, že absurdita zůstává realitou dneška. „Manžel se dozvěděl už z kraje prosince, že by tuto cenu měl šanci dostat, a byl samozřejmě velmi potěšen. Tím filmem si plnil své představy, své sny, nedělal si ambice na nějaká ocenění,“ řekla Dagmar Havlová.

Předána byla také tři ocenění nesoucí v názvu exprezidentovo jméno. FITES jimi upozornil na díla s přínosem občanské společnosti. Prvními držiteli jsou tvůrci televizních cyklů Nedej se a Přidej se. Dramaturg Pavel Bezouška a dokumentaristky Soňa Göblová a Zdeňka Jelenová naplňují veřejnou službu v kritické reflexi ekologických problémů s přesahem do celospolečenských a politických témat.