Protektorátní výstava poodkrývá válečné události

Praha – Národní památník na Vítkově se nyní proměnil ve vzpomínkové místo, kde se odehrává výstava s názvem Protektorát: odboj a kolaborace. Jde o exhibici, která vypovídá o atmosféře válečných let 1939–1945 a na tehdejší situaci nahlíží ze dvou pohledů. Jednak ukazuje významné události prezentované veřejnosti, ale také zachycuje postup úřadů proti účastníkům odboje.

Příběhy skutečných lidí vyprávějí příběhy o odvaze a zradě. Protektorátní úřady členy odboje totiž tvrdě perzekuovaly a organizátoři výstavy nechtějí, aby tato syrová skutečnost zanikla pod nablýskaným povrchem. Výstava se soustředí na organizace a osobnosti spjaté s domácím odbojem, jako byli např. Emanuel Moravec či František Teuner. Právě ti se totiž stali symbolem celé epochy. 

Osudy obou skupin se propojily v 50. letech 20. století. V komunistických žalářích se totiž setkali jak zástupci odboje, tak i čeští kolaboranti.

Video Rozhovor s Ivem Pejčochem a Janem Šachem
video

Rozhovor s Ivem Pejčochem a Janem Šachem

Rozhovor s Ivem Pejčochem a Janem Šachem

Reportáž Terezy Radvákové

Rozhovor s Vojtěchem Kynclem

Návštěvníci si budou moci prohlédnout spoustu dobových materiálů. Jedním z největších unikátů je samopal generála Franka, s nímž byl zatčen. K dispozici jsou i uniformy, vysílačky,  zbraně a v neposlední řadě i filmové či obrazové materiály. Podle Iva Pejčocha, spoluautora výstavy, se protektorátní exhibice snažila vytvořit kontext vizuálních a sluchových vjemů. Další raritou jsou vlastnoručně vyrobené šachy generálem Eliášem, jež vytvořil v cele smrti v pankrácké věznici. 

„Jednou z myšlenek výstavy je uvést na pravou míru moderní mýtus o rozsáhlé kolaboraci českého národa s okupanty. Ze statistických čísel bylo jasné, že těch okupantů bylo proti odbojářům naprosté minimum,“ upřesnil další účel výstavy Ivo Pejčoch. Podle něj bylo skutečných kolaborantů méně bež deset tisíc. 

Výstava potrvá do začátku srpna. Na akci se podílí Vojenský historický ústav Praha a Národní muzeum.