Monumentální košický cyklus Mikuláše Medka je v Praze

Praha - Monumentální cyklus 14 obrazů Mikuláše Medka, který vznikl v 60. letech minulého století pro reprezentativní prostory letiště v Košicích, je poprvé vystaven v Praze. Rozměrné olejomalby doplňují na výstavě v pražské Galerii Dvorak Sec Contemporary Medkova menší plátna. Podle znalců je košický cyklus jedním z nejvýznamnějších ucelených Medkových děl z jeho nejplodnějšího období. Výstava potrvá do 14. června.

„Cyklus je zajímavý jednak rozlohou - má 17 metrů na délku, ale také tím, že jde o abstraktní obraz, což v tehdejší době nebylo obvyklé,“ uvedla Barbora Ropková z galerie.

Medek na obrazech pracoval v letech 1963 a 1964. Právě uvolněná atmosféra 60. let umožnila umělci začít veřejně vystavovat a zakázka pro někdejší Československé aerolinie mu otevřela cestu do oficiální kultury. V 60. letech vytvořil také oltářní obraz kostela v Jedovnicích a další kompozice pro interiéry kanceláří ČSA, například v Damašku, Paříži, Praze-Ruzyni či New Yorku.

2 minuty
Reportáž Ivy Němcové
Zdroj: ČT24

„Zatímco oltářní obraz v Jedovnici zůstává stále na svém místě, bylo panó po zrušení kanceláře ČSA rozebráno a dnes je možné jej posuzovat jako svébytný 'výstavní exponát',“ uvedl kurátor Karel Srp v předmluvě výstavního katalogu. Původní podoba monumentálního díla se dochovala na černobílých fotografiích v časopise Architektura ČSSR z roku 1965.

Medkův cyklus z Košic se už v minulosti několikrát objevil na pražských aukcích. Poprvé v roce 2002, kdy byla jeho cena stanovena na 9,2 milionu korun. Podruhé bylo dílo draženo vloni. Ani jednou se kupec nenašel. Hlavní překážkou pro úspěšnou dražbu byla podle znalců příliš vysoká vyvolávací cena, která se při druhé dražbě snížila z původních 21 milionů korun na 15 milionů. Přitom celková hodnota díla je podle odhadu expertů asi 39 milionů korun.

Mikuláš Medek (1926 až 1974) byl vnukem slavného impresionisty Antonína Slavíčka, synem legionářského generála Rudolfa Medka a bratrem novináře Ivana Medka. Kvůli svému původu se dlouho nemohl věnovat malířství. Teprve díky uvolnění politické atmosféry v 60. letech se mohl stát členem Svazu výtvarných umělců. Maloval od 40. let. Nejprve vycházel ze surrealismu, prošel existenciálním obdobím a později dospěl k abstraktní malbě. Všechna období jsou na výstavě zastoupena menšími plátny.

Mikuláš Medek / ČSA Košice 1963-64 / 15/05/2012 až 14/06/2012

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
před 10 hhodinami

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...