Martin Rajniš učí studenty vytvářet stavby jako sochy

Brno - Ven od počítačů a výkresů vyhnal architekt Martin Rajniš, který do roku 1997 působil jako profesor na VŠUP v Praze a nyní je členem architektonického studia e-MRAK, studenty brněnské fakulty architektury VUT. Vlastníma rukama na dvoře fakulty za jediný týden postavili téměř šestimetrovou dřevěnou stavbu – napůl umělecké dílo, napůl trojrozměrné architektonické cvičení.

Fakulta architektury VUT v Brně byla iniciátorem workshopu, který má v podobném rozsahu následně proběhnout i na dalších českých, rakouských a německých univerzitách. Na koordinaci celé akce má velký podíl i Studentská obec Fakulty architektury (SOFA). 

Smyslem workshopu je přiblížit studentům brněnské fakulty stavební řemeslo a uvažování architekta na příkladu realizace drobné stavby - dřevěné kupole. Skupina vybraných studentů na dvoře své alma mater zrealizovala návrh, jehož autorem je profesor Rajniš. Materiálem bylo hoblované smrkové řezivo. 

6 minut
Experiment Martina Rajniše a jeho studentů
Zdroj: ČT24

„Už nám strašně dlouho chyběla nějaká práce rukama, tak jsme oslovili pana profesora Rajniše a s ním jsme se domluvili na této akci,“ přiblížila vznik workshopu Nela Gottvaldová ze Studentské obec fakulty architektury (SOFA). 

Projekt posléze vznikl v úzké spolupráci profesora Rajniše a jeho kolegy ze studia e-MRAK a zároveň stále ještě studenta architektury Luboše Loibla. „Návrhy vznikaly asi během dvou měsíců, od Nely a od Martina, pak se dolaďovaly v ateliéru v e-MRAKU, kde jsme si prošli asi pěti různými variantami 15:15. Je to naskládaná hromada dřeva do tvaru kupole, která tady vznikla jako experimentální projekt,“ doplnil Loibl. 

„Taky jsme tenhle projekt udělali proto, abychom se trochu přiblížili lidem, protože nám přijde, že spousta lidí se zdráhá spolupracovat s architektem třeba na svém rodinném domku, a přitom by to byl takový přirozený pochod,“ doplnila kolegu Gottvaldová. 

Martin Rajniš miluje dřevo, protože jak sám tvrdí, je nám velice blízké. „Dřevo je nádherný materiál, dobře se z něj konstruuje, voní,“ říká profesor žákům, kteří si pochvalují, že se při praktické výuce naučili hodně z řemesla a také práci se stroji. 

Stavba jako celek je inspirována objekty, které si staví lidé žijící například v Africe. Ovšem v rukách architekta Rajniše se proměňuje v umělecké dílo. „Je to hromádka dříví velmi sofistikovaně složená se silným citovým nábojem. Krajka z prkýnek, kde hlavní roli nehraje ta stavba sama, ale prolínání se okolí dovnitř. Až tohle bude stát v zeleni, tak budu šťastný jako blecha,“ uzavírá Martin Rajniš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
před 6 hhodinami

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
včera v 16:45

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
včera v 16:00

Kvíz: Lassie i Dášeňka. Jsou vaše znalosti psích hrdinů pod psa?

Už čtvrtstoletí se uděluje cena Palm Dog za nejlepší herecký psí výkon ve filmu. Vítězem aktuálního ročníku, vyhlašovaného v rámci festivalu v Cannes, se stal islandský ovčácký pes jménem Panda za islandské rodinné drama Ástin sem eftir er (volně přeloženo Zbývající láska). Pandu v její nejlepší roli zatím mohli vidět jen festivaloví diváci, na rozdíl od jiných psích – nejen filmových – hrdinů. Ověřte si v kvízu, jestli vaše znalosti nejsou pod psa.
včera v 14:14

Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.
26. 5. 2025

Macbeth v Opavě připomíná, jak nebezpečné je zneužití moci

Slezské divadlo v Opavě uvedlo nové nastudování jednoho z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara. Režisér Vladimír Morávek vložil do více než čtyři století staré tragédie Macbeth obraz dnešního světa. Ukazuje, jak touha po moci plodí zlo.
26. 5. 2025

Cena pro íránského režiséra v Cannes vyvolala diplomatickou přestřelku

Írán si předvolal francouzského chargé d'affaires v Teheránu na protest proti vyjádřením Paříže na adresu íránského režimu. Kritická slova francouzského ministra zazněla v souvislosti s letošním vítězem filmového festivalu v Cannes. Hlavní cenu převzal v sobotu politicky stíhaný íránský režisér Džafar Panahí.
26. 5. 2025

Festival Khamoro přibližuje romskou kulturu hudbou, výstavami i průvodem

V Praze v neděli začal festival romské kultury Khamoro neboli Slunce. Program dvacátého sedmého ročníku nabízí koncerty romské hudby, výstavy, promítání filmů i tradiční průvod centrem metropole. Do Prahy dorazí kromě tuzemských také romští umělci z Itálie, Španělska, Maďarska, Francie, Srbska a vůbec poprvé z Řecka. Odborná část se pak zaměří na problém domácího násilí v romské komunitě. Přehlídka vyvrcholí v sobotu 31. května galakoncertem.
26. 5. 2025
Načítání...