Man Bookera získala podruhé Mantelová. A připsala si dvě prvenství

Londýn - Letošní prestižní literární Man Bookerovu cenu získala Hilary Mantelová za román Bring Up the Bodies (Přineste mrtvoly). Favorizovaná Angličanka byla jako první žena a první britský autor touto cenou, která se uděluje anglicky píšícím autorům mimo USA, vyznamenána už podruhé.

Poprvé vyhrála Mantelová před dvěma lety s historickým románem Wolf Hall o životě Thomase Cromwella. Letos se jí podařilo zvítězit s pokračováním příběhu. V něm zachycuje rok 1535, kdy Anna Boleynová upadla v nemilost, a její popravu v následujícím roce.

„Je to krvavý příběh smrti Anny Boleynové a pronásledování Anny Boleynové, Hilary Mantelová je ale spisovatelka, která uvažuje skrz krev. Užívá sve prozaické síly k vytvoření morální dvojznačnosti a skutečné nejistoty ohledně tehdejšího politického života,“ řekl předseda poroty Peter Stothard. Vydání českého překladu Bring Up the Bodies chystá nakladatesltví Argo na příští rok.

„Čekáte 20 let na Bookerovu cenu a pak najednou přijdou hned dvě,“ prohlásila Mantelová při ceremonii vyhlašování vítěze ceny v londýnské pamětihodné středověké budově Guildhall. „Považuji to za projev důvěry,“ dodala šedesátiletá autorka, která nyní pracuje na třetím díle své tudorovské ságy z dob vlády Jindřicha VIII. Závěrečný díl trilogie se má na pultech knihkupectví objevit v roce 2015.

Autoři nejužšího výběru Man Bookerovy ceny 2012: Tan Twan Eng, Deborah Levyová, Hilary Mantelová, Alison Mooreová, Will Self a Jeet Thayil
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Lefteris Pitarakis

„Jsem šťastná a poctěná tím, že tu mohu dnes večer být. Ujišťuji vás, že nečekám, že se tu ještě jednou ocitnu,“ podotkla letošní laureátka při předávání ceny. Možnost, že vstoupí potřetí do stejné řeky, není ale zas tak malá. Předseda poroty Peter Stothard Mantelovou označl za „největší moderní anglickou prozaičku“, která přepsala způsob historické fikce.

Před Mantelovou získali dvakrát Man Brookerovu cenu Australan Peter Carey (1988 a 2001) a Jihoafričan J. M. Coetzee (1983 a 1999).

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, se uděluje od roku 1969 anglicky píšícím autorům mimo USA.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky