Bojkot Ekofilmu: Sommerová odmítla funkci prezidentky

Praha - Výrazné osobnosti filmu bojkotují letošní Ekofilm, mezinárodní festival o životním prostředí. Přehlídka se bude konat od 6. do 9. prosince v Ostravě, s jiným organizátorem a v jiném termínu. Důvodem je podle filmařů zmanipulované výběrové řízení. Rozzlobení tvůrci již vyzvali ministra životního prostředí Tomáše Chalupu k nápravě. Signatářka výzvy Olga Sommerová odmítla funkci prezidentky ostravského festivalu. Podle jejího názoru se ministerstvo snaží zpřetrhat všechny vazby na Stranu zelených. Pořadatelka ostravského Ekofilmu Marcela Mrózková Heříková věří, že se podaří uspořádat plnohodnotný festival.

„Autoritativní způsob rozhodnutí, manažersky nezvládnuté výběrové řízení a pozdní termín jeho vyhlášení vyvolává pochybnosti o skutečném důvodu, proč byl zlikvidován mezinárodní festival v Českém Krumlově, navazující na zájem studentské komunity Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích,“ uvádějí ve výzvě.

Apel již podepsalo osm desítek filmařů, bývalých členů porot a sympatizantů. Absurdní je podle nich také organizovat v Ostravě s malým odstupem dva environmentální festivaly Tur Film a Ekofilm.

Vítězem výběrového řízení, organizovaného ministerstvem životního prostředí (MŽP), je ostravské sdružení Perseus, jehož ředitelka je i šéfkou firmy Fabex Media. „Ta je také pořadatelem druhého z festivalů ekologických filmů Tur Film,“ uvedla Sommerová. Dokumentaristé prý byli novým organizátorem Ekofilmu vyzváni, aby snímky, které přihlásili na Tur film, přihlásili i na Ekofilm.

Video Bojkot Ekofilmu
video

Bojkot Ekofilmu

Bojkot Ekofilmu

UDAL-19.11.12

Rozhovor s Matyášem Vitíkem a Tomášem Škrdlantem

Marcela Mrózková Heříková odmítla, že by výběrové řízení bylo zmanipulované. „Viděli jsme výzvu, přihlásili se a netušili, že můžeme uspět.“ Konkurenci ve svém vlastním festivalu TUR Film nevidí. „Jde o malý festival pro školy. Vznikl pět let poté, co Ekofilm opustil Ostravu, kde kdysi dávno vznikl,“ uvedla. Ani v tom, že se na Ekofilm přihlásily některé filmy figurující na festivalu TUR Film nevidí problém. „Je přece běžné, že se filmy hlásí hned na několik festivalů. To není nic nezákonného ani nemorálního. Prostě jsme oslovili všechny filmaře, které máme v databázi.“

Podle Sommerové je pověst 38. ročníku Ekofilmu ohrožena. „Plnohodnotný filmový festival mezinárodního významu nelze zorganizovat během dvou měsíců. Tři týdny před zahájením nemá na webových stránkách statut ani jasné podmínky soutěže,“ dodala.

Podle jejího osobního názoru se ministerstvo snaží zpřetrhat všechny tradice a vazby, které byly spojeny se Stranou zelených, která ministerstvo kdysi vedla. Usiluje o to, aby ministr Chalupa umožnil v příštím roce návrat k tradici Ekofilmu v obvyklém termínu v Českých Budějovicích a Českém Krumlově.