Zemřel Boris Strugackij, klasik světové sci-fi literatury

Moskva - Boris Strugackij, významný ruský spisovatel, scénárista a překladatel, podlehl dnes ve věku 79 let zápalu plic. Spolu se svým bratrem Arkadijem je považován za klasika světové moderní vědeckofantastické literatury a jednoho z nejznámějších ruských spisovatelů 20. století.

Bratři Strugačtí začali společně psát ve druhé polovině 50. let minulého století, jejich nejdůležitější díla vyšla i v češtině. Jsou autory románů, novel, ale i několika divadelních her. Jejich román Piknik u cesty v roce 1979 zfilmoval známý ruský režisér Andrej Tarkovskij (pod názvem Stalker). K nejznámějším dílům patří sbírka povídek Poledne 22. století, román Je těžké být bohem nebo satirická novela Pondělí začíná v sobotu.

Boris Strugackij byl o osm let mladší než jeho bratr Arkadij, který zemřel v roce 1991. Po smrti svého bratra Boris Strugackij literaturu neopustil, publikoval pod pseudonymem S. Viteckij. V mladém věku bratři prožili nacistickou blokádu Leningradu (dnes Petrohrad), jejich otec při evakuaci z města zemřel. Boris po válce vystudoval fyziku, Arkadij orientalistiku a japanistiku. Společně napsali 25 románů.