Dětsky zvídavé otázky podle Godarda

Praha - Kdo by neznal dětské všetečné otázky? Dva sourozenci se tentokrát svých rodičů ptají, jak by jim vysvětlili význam slov Volnost - Rovnost - Bratrství… Velikáni filmu, podruhé pod taktovkou francouzského režiséra Jeana-Luca Godarda, uvádějí snímek Socialismus. ČT2 jej promítne dnes ve 21:45.  

Jak je některým dospělým známo, děti se nespokojí s obyčejnou odpovědí. Přivádějí rodiče do rozpaků tak dlouho, dokud nezískají dostatečně vhodnou informaci. Film Socialismus diváka přenáší do jedné takové rozmluvy mezi ratolestmi a okolním světem.

Dětsky upřímná otázka nedovoluje omezit se na otřepaná klišé, a tak rodiče a s nimi i tvůrci a diváci musejí bilancovat, odkud vzešly a kam dospěly ideály, které prováděly Francii celou historií od Velké francouzské revoluce. Během zdánlivě banálního výletu na lodi po Středozením moři se otevírá horizont s nekonečným množstvím otázek, myšlenek, příběhů, iluzí, ale dokonce i mýtů a lží.

Do děje vstupují také okolní pasažéři. Na jedné lodi se totiž sešla rozmanitá posádka - válečný zločinec se svou vnučkou, věhlasný francouzský filozof Alain Badiou, nebo dokonce americká zpěvačka Patti Smith či moskevský pohlavár. Skrze jednotlivé retrospektivní obrazové materiály cestuje divák do Egypta, Palestiny, Oděsy, Neapole a Barcelony.

Jean-Luc Godard natočil snímek ještě s jeho šesti dalšími spolupracovníky. Společný opus se soustředí na hovory o nenaplněných snech a ideálech západní společnosti. Vše zpracované za přítomnosti velké umělecké kreativity, vtipu i kritické sebereflexe.

SocialismusEsej o nenaplněných ideálech západní společnosti plný kritické sebereflexe, nečekaných spojení, umělecké kreativity a vtipu. Francouzsko-švýcarský film (2010). Hrají: J.-M. Stehlé, A. Coutureová, M. Domahidy, Q. Grosset, O. Riazanovová, P. Smith a další. Scénář a režie: Jean-Luc Godard (ve francouzském znění s titulky)