Architektka Jiřičná obdržela prestižní britskou cenu

Velká Británie - Česká architektka Eva Jiřičná se může radovat. Obdržela totiž letošní Cenu Jane Drewové za mimořádný přínos žen v architektuře. Rozhodnutí poroty, která hovoří o mimořádném vlivu Jiřičné v dané oblasti, bylo jednomyslné. Informoval o tom na svém serveru britský odborný časopis Architects Journal.

Členka poroty a nositelka loňské ceny Zaha Hadidová složila Jiřičné kompliment. Uvedla, že architektka „znovu objevila myšlenku maloobchodu“, když v roce 1988 navrhla vlajkovou
prodejnu módní značky Joseph. Mimo to ale poukázala také na její ochotu radit jak studentům, tak svým kolegům.

„Když dnes půjdete do kteréhokoli obchodu počítačové firmy Apple, nakonec zjistíte, že všichni začínali s Evou,“ dodal další z porotců Ivan Harbour.

Autorka je známá také pro design skleněných a ocelových schodišť. Ocenění prý přijala „s pokorou“. „Jane Drewová byla jednou z mých hlavních hrdinek. S postupem času oceňujete, čeho tyto ženy dosáhly a jak odvážné byly. Jane Drewová byla jednou z těchto žen. Byla průkopníkem,“ prohlásila Jiřičná na adresu britské architektky, po níž je cena pojmenovaná. Sama Jiřičná byla členkou její poroty v roce 1998.

Jiřičná by měla osobně převzít ocenění v londýnském hotelu Langham 22. března.