Dánové ocenili českou Noc s Andersenem

Praha - Ocenění Výboru Hanse Christiana Andersena letos obdrží dvě Češky, konkrétně zakladatelky Noci s Andersenem. Hana Hanáčková a Miroslava Čápová z Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti stály u zrodu akce, při níž v tuzemských knihovnách děti stráví celou noc čtením, vyprávěním nebo besedováním se spisovateli. Cenu dostanou k 2. dubnu, kdy se dánský pohádkář narodil.

Výše zmíněné ocenění uděluje výbor už od roku 1996. Jeho majiteli se stávají ti, kteří jakkoliv přispěli k propagaci a rozšíření znalostí o významném spisovateli. V roce 2004 se pocty dostalo i dánské královně Margarethe II. - ta totiž výtvarně zpracovala animace ke snímku Sněhová královna.

V letošním roce ocenění získají vedle českých knihovnic dánský herec Christian Steffensen a hudební skladatel David Lang z USA. „Bylo mi nesmírnou ctí paní Hanáčkové a paní Čápové oznámit tuto radostnou novinu. Velmi mne těší, že bude toto ocenění předáno právě jim za úžasnou práci, kterou každoročně odvádějí při organizaci Noci s Andersenem,“ uvedl dánský velvyslanec Christian Hoppe. 

Video Rozhovor s autorkami Noci s Andersenem
video

Rozhovor s autorkami Noci s Andersenem

 „V roce 2000 jsme netušily, že se malá regionální akce rozroste ve společenství knihoven, škol a dalších organizací. … Bude pro nás velkým povzbuzením i odměnou podívat se do rodné země autora tolika pohádek a osobně převzít ocenění za všechny organizátory Noci s Andersenem na celém světě,“ reagovaly na zprávu oceněné knihovnice.

Noc s Andersenem měla za cíl podpořit a rozvinout dětské čtenářství. Její obliba však stoupla a nyní se koná na stovkách míst po celé republice, ale také v Polsku či na Slovensku.

 

Letos děti probdí noc v pátek 5. dubna. Do programu se přihlásilo 360 škol, 450 knihoven a na pět desítek dalších míst v celé zemi. Ročník bude věnován výročí oblíbené ilustrátorky Heleny Zmatlíkové.