Jednou komorní výstavou skupiny českých a bavorských umělců, ne vždy původem profesionálních sklářů, připomínají organizátoři, což je Galerie výtvarného umění v Karlových Varech, Umělecký spolek Hochfranken ze Selbu a huť Lamberts ve Waldsassenu, workshop, který probíhal již před rokem. Jeho výsledky pak byly k vidění od února do dubna 2012 v Becherově vile v Karlových Varech. Letos je soubor prací šesti autorů (po třech z každé země) a dvou fotografů k vidění v nové budově společnosti E-on na východním okraji Weidenu.
Lze hovořit o velmi zajímavém úkazu, jinak to nelze nazvat. Ani jeden z autorů zde vystavujících se se sklem, nikdy předtím ve své tvorbě nesetkal. Divákův zážitek tak je dotován zájmem a zvědavostí, výsledek je překvapivě jednotný, nečekaně svěží, často humorný.
Práce se sklem a barvami se zjevně bez výjimky všem autorům zalíbila, oni sami se přiznali, že je fascinovala. Nekomplikované, doslova zářící výsledky z poddajného foukaného barevného plošného skla byly potvrzením kvality záměru i nečekanou odměnou jak tvůrcům, tak divákům. A to nehovořím o přátelstvích, která v tomto kolektivu při objevování zákonitostí sklářské tvorby, vznikala.
Je zajímavé, že i když autoři volili rozdílné technologické postupy – pracovali za studena s řezbou, lepením, pískováním a broušením, či odvážně vyzkoušeli horké sklářské procesy a snažili se do objektů vtisknout svůj rukopis i názor - je výsledek, jak jsem již říkal, nečekaně jednotný a hladivý.
Vystavují: Anna Albert, Harald Beierl, Detlev Bertram, Varvara Divišová, Jan Samec a Jan Tichý; fotografie: Katrin Horn, Zbyněk Illek, Hana Olišarová, Alexander Schrott. Kdy a kde: E-on Bayern AG, Netzcentrum Weiden. Výstava je otevřena v pracovní dny a můžete ji navštívit do 30. března.