Nový seriál České televize: Vyprávěj mi o První republice

Praha – Česká televize dokončuje výpravný historický seriál První republika. Režisér Biser A. Arichtev je podepsán mimo jiné pod oblíbeným seriálem Vyprávěj, na jehož úspěch chce navázat. Nová rodinná sága mapuje historii a atmosféru Československa mezi přelomovými roky 1918 a 1945. První republiku začne ČT vysílat v zimě 2014.

V centru dění jsou osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a nyní se stěhuje za lepším z venkova do pražského Podolí. Zde jsou zatím jenom louky, pár továrních komínů a poválečná chudoba. To chtějí podnikaví Valentovi změnit, v jejich rodině však panuje rivalita mezi bratry a číhá tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě.

Seriál vypráví příběh první (a také druhé) republiky, na který pohlíží očima rodiny z vyšších vrstev, které formovaly tvář naší republiky a nastavily politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazujeme. Spektrum hlavních i vedlejších postav je nicméně velmi pestré. Seriál ukazuje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu.

Osudy hrdinů se prolínají s událostmi tehdejší doby a připomenou významné momenty naší historie. „Seriál si vybral dobu, kterou si mnozí z nás možná až příliš nekriticky idealizují, dobu, ve které se formovala česká demokracie a která nese i překvapivě mnoho paralel s tím, co prožíváme posledních dvacet let,“ říká generální ředitel ČT Petr Dvořák.

„První republika v sobě také spojuje to, co jsme měli rádi na dnes již legendárním seriálu Vyprávěj, totiž autentické historické kulisy s dobovými kostýmy, architekturou i pohledy do ulic prvorepublikové Prahy a silné lidské příběhy. Navíc ale ještě přidává napínavý detektivní příběh,“ zve diváky Dvořák.

Podívejte se na trailer:

Prostředí rodinné firmy Valentových upozorňuje, že období první republiky nebylo ideální dobou, jak si často namlouváme. „Zjišťujeme, že se tehdejší poměry v obchodě a v politice od těch dnešních zas tolik nelišily. Mnohdy se lidé na dobu první republiky dívají idealizovaně,“ říká režisér Arichtev: „Ale pravda je, že zpronevěry, úplatkářství a nekalé praktiky jsou pořád trestnými činy dnes jako tehdy. A nezmění to ani krásné obleky a vybrané chování.“

Sňatky z rozumu nebo Panství Downton

Arichtev věří, že se podařilo natočit moderní seriál, který obstojí i v mezinárodní konkurenci. Inspirací bylo hodně: Sňatky z rozumu, Byl jednou jeden dům nebo Panství Downton. První republika ovšem především navazuje na populární retroseriál Vyprávěj, který byl v anketě TýTý vyhlášen čtyřikrát po sobě seriálem roku. Producenti společnosti Dramedy za Vyprávěj získali prestižní Zlatou Nymfu na festivalu v Monte Carlu jako nejlepší evropští televizní producenti roku 2011. Stejný tým nyní připravuje i První republiku.

V roli otce rodiny Aloise Valenty se představí Jan Vlasák, jeho syny pak hrají Jiří Vyorálek, Jan Koleník a Robert Urban. V dalších rolích se ukáže plejáda vynikajících herců, mezi jinými i Jana Štěpánková, Markéta Plánková, Radek Holub, Pavel Kříž, Taťána Medvecká, Michaela Maurerová, Tomáš Topfer nebo Zdena Studénková.

„Česká televize v případě tohoto seriálu vyslyšela výzvu diváků, přání či společenské chtění, které skrytě vibrovalo napříč diváckým spektrem. Lidé jsou už unaveni záplavou seriálů komerčních stanic, které se všechny odehrávají v téže současné dekoraci a divák si není jist identitou ani postav, ani dějů,“ domnívá se kreativní producent ČT Jan Štern: „Společnost Dramedy a její tým přišli s nabídkou na seriál dobový, který se odehrává v minulosti, a to v minulosti, k níž se upíná pozitivní paměť národa: k první republice, k zemi, která byla nejvyspělejší, či dokonce jedinou demokracií ve střední Evropě.“

Slupky od brambor

Seriál upozorní na důležité dějinné okamžiky, především však plasticky znázorní dobovou každodennost. Pod scénářem jsou podepsáni tři autoři: Jan Gardner, Magdalena Buštová a Pavel Gotthard. „Doba se mění, ale lidská nátura zůstává stejná. Jasně, v období první republiky byly ony pověstné nůžky otevřené mnohem více než dnes. Chudí lidé byli tehdy opravdu hodně chudí, to se s dneškem nedá srovnat. Například v prvním díle, který se odehrává v roce 1918, máme scénu, kdy služka položí na ulici slupky od brambor a během několika minut jsou pryč, což je skutečná historka. Takovýto moment vám kolikrát řekne o té době víc než učebnice dějepisu,“ vypráví Jan Gardner.

První republiku začne Česká televize vysílat v lednu 2014. První série bude mít 22 dílů, další pokračování se začne točit v létě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 9 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 19 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...