Rekonstrukce procesu z r. 1949 s Borisem Kovaříčkem a Karlem Bacílkem

16. května 1949 byli v politickém procesu dva studenti - Boris Kovaříček a Karel Bacílek - odsouzeni k trestu smrti. Předem připravený rozsudek padl před senátem Státního soudu v Praze na Pankráci. Na stejném místě (dnes budova Vrchního soudu) byl 1. března tento proces rekonstruován v přímém přenosu na webu ČT24. Záznam najdete v tomto článku.

117 minut
ZÁZNAM: Rekonstrukce politického procesu
Zdroj: ČT24

Rekonstrukce je součástí osmého ročníku festivalu Mene Tekel, mezinárodního projektu proti totalitě. Vznikla při vědeckém seminářů studentů Právnické fakulty Univerzity Karlovy v odborné gesci prof. JUDr. Jana Kuklíka. Pod scénářem a režií je podepsán Jan Řeřicha, ředitel festivalu Mene Tekel.

Student práv Boris Kovaříček vytvořil po únoru 1948 ilegální studentskou skupinu Šeřík. Ve stejném roce se seznámil s dalším studentem práv Karlem Bacílkem, který ho nevědomky zatáhl do pasti nastražené Vojenským obranným zpravodajstvím - nově se tvořící ilegální skupiny Pravda zvítězí. 16. května 1948 byl Kovaříček uznán vinným ze zločinu velezrady a vyzvědačství a odsouzen k trestu smrti. Stejný rozsudek padl i v případu Karla Bacílka. Popraveni byli v pankrácké věznici 24. května 1949. Na stránkách Ústavu pro studium totalitních režimů si můžete přečíst podrobné články o Borisu Kovaříčkovi i Karlu Bacílkovi.

Politický proces v roce 1949 se dotkl šedesáti šesti obžalovaných, z nichž byla více než polovina mladých lidí, většinou studentů, ve věku od 17 do 26 let.

V rekonstrukci jsou citovány vzpomínky přímých účastníků a členů jejich rodin zachycené v dokumentu režisérky Marie Šandové Šeřík, spravedlnost a čas.

Po skončení rekonstrukce následovalo duchovní zastavení u místa bývalého popraviště v pankrácké věznici s modlitbou za popravené studenty a všechny politické vězně.

Přesně před rokem jste mohli na webu ČT24 sledovat rekonstrukci procesu se spisovatelem Karlem Peckou, která také vznikla pro festival Mene Tekel. Ze záznamu si ji můžete přehrát níže:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Do Pompejí se vrátila erotická mozaika, kterou ukradl důstojník wehrmachtu

Do Pompejí se po osmi desítkách let vrátila mozaika s erotickým motivem z dob starověkého Říma. Během druhé světové války ji ukradl německý nacistický důstojník.
včera v 16:20

Jako vyhrát olympiádu, pomohly i banány, říká nový koncertní mistr ze Státní opery

Od srpna se role koncertního mistra Orchestru Státní opery ujme violoncellista Jan Zvěřina. Úspěch v konkurzu přirovnává k pocitu olympijského vítězství, zároveň si ale uvědomuje i zodpovědnost spojenou s fungováním více než stočlenného orchestru. Uvedl to v rozhovoru v Událostech, komentářích moderovaných Janou Peroutkovou.
včera v 14:28

Colours už zažily Iggyho, Shaggyho, Stinga i zásah hasičů

V industriálních kulisách Dolní oblasti Vítkovice pokračují i v pátek Colours of Ostrava. Na multižánrovém festivalu už stihli z očekávaných hvězdy vystoupit punkrockový showman Iggy Pop či britský hudebník Sting a reggae zpěvák Shaggy, poslední dva jmenovaní dokonce neplánovaně spolu. Pořadatelé ale také museli řešit nenadálou situaci – požár v jednom ze stánků.
včera v 11:45

Útok na Kapitol inspiroval deskovou hru i Zeď hanby

V newyorském Brooklynu přibyla velkoformátová malba s názvem Zeď hanby. Má lidem připomínat zločiny spáchané v lednu 2021 příznivci Donalda Trumpa při útoku na Kapitol. Tehdejší bezprecedentní události a Trumpovu reakci na ně satirizuje i třeba bronzové lejno ve Washingtonu nebo rozměrná desková hra, kde o osudu americké demokracie rozhoduje kostka a hráči.
17. 7. 2025

Bach a příbuzní. Letní slavnosti staré hudby pozvaly hudební rody

Hudební festival Slavnosti staré hudby začíná 17. července koncertem, který připomene Johana Sebastiana Bacha a jeho široké příbuzenstvo. Festivalová dramaturgie má letos v hledáčku právě významné hudební rody. Jejich skladby budou znít opět v různých pražských historických prostorech.
17. 7. 2025

Konec odmlky kvůli invazi na Ukrajinu. Nětrebková koncertuje v USA, Gergijev v Itálii

Dirigent Valerij Gergijev vedl Mnichovskou filharmonii, sopranistka Anna Nětrebková zpívala v Metropolitní opeře v New Yorku. Oba přední ruští umělci klasické hudby o prestižní spolupráce přišli po únoru 2022 kvůli nedostatečnému odsouzení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Nětrebková ale nedávno opět vystoupila v USA, Gergijev chystá návrat na Západ na hudebním festivalu v Itálii, což Julija Navalná, vdova po kritikovi Putinova režimu, považuje za „dárek diktátorovi“.
17. 7. 2025

Požár těžce poničil hlavní pódium hudebního festivalu Tomorrowland

Požár těžce poničil hlavní pódium hudebního festivalu Tomorrowland v Belgii pouhé dva dny před zahájením jedné z největších akcí elektronické hudby na světě. V noci na čtvrtek to uvedly stanice BBC News a agentura AFP s odvoláním na organizátory. Příčina požáru je nejasná, nikdo nebyl zraněn.
17. 7. 2025Aktualizováno17. 7. 2025

Začínají Colours of Ostrava, čekají Stinga či Iggyho Popa

Multižánrový festival Colours of Ostrava přivítá mezi 16. a 19. červencem v areálu Dolní oblast Vítkovice více než sto vystupujících. Hlavními hvězdami dvaadvacátého ročníku budou Sting, The Chainsmokers, Iggy Pop nebo kapely Justice a Snow Patrol.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025
Načítání...