Žijte blaze! Líšeňské divadlo posílá pozdravy z ghetta

Brno – Co zůstane v člověku lidského, když už mu nezbývá nic jiného? Hra brněnského divadla Líšeň tentokrát sahá po zvlášť temném tématu – holocaustu a rasismu. Autorka se inspirovala svědectvími a vzpomínkami lidí, kteří prožili holocaust, ale i dobovými dokumenty, projevy nacistických vůdců a texty ze současných militantních neonacistických webů.

Líšeňské divadlo posílá pozdravy z ghetta (zdroj: ČT24)

Vrazi a jejich oběti. Na jevišti kovové loutky, šrot a ostnatý drát. Inscenace Žijte blaze (pozdrav z ghetta) ukazuje rasové předsudky skrze nacistické názory. „Hra nemá děj v klasickém slova smyslu. Je to spíš mozaika, která sleduje myšlenku zušlechtění lidstva pomocí roztřídění lidí na ty lepší a ty bezcenné. A v kontrastu s tím se objevuje linka zaměřená na to nejlidštější, co v člověku zůstane, když je zbaven majetku, rodiny, úplně všeho,“ vysvětlila autorka hry Pavla Dombrovská.

Dva roky autorka sbírala materiál – od vzpomínek obětí holocaustu přes dopisy z koncentračních táborů, Deník Anny Frankové, ale i knihy fašistů, výpovědi obžalovaných z Norimberského procesu a Hitlerova spisu Mein Kampf. Kromě historického materiálu autorka sáhla i po současných textech z neonacistických webů, které se od těch ze 30. let příliš neliší. „Byla jsem překvapená, neměla jsem ponětí o tom, jak je současná neonacistická scéna propracovaná. A jaká je ideologická podobnost třeba Mein Kampf a současných textů, které používají stejnou argumentaci, podobné obraty,“ dodala Dombrovská.

„Uzavřená forma rozmnožování – toť železný zákon všech bezpočetných projevů životní vůle přírody! Každé zvíře se páří jen se zvířetem stejného druhu. Sýkorka jde k sýkorce, polní myš k polní myši, čáp k čápici.“ / A. Hitler, Mein Kampf/

„Dříve než odejdu z tohoto světa, chci Vám, moji nejmilejší, zanechat několik řádek. Dojde-li Vám někdy toto psaní, já a my všichni už tady nebudeme…“ /z dopisu, který neznámá žena zašila do svých šatů před tím, než byla nacisty zavražděna/

Žijte blaze
Zdroj: ČT24/Divadlo Líšeň

Syrovost hry podtrhává scéna zaplněná železnými rekvizitami a šrotem. „Tato maska symbolizuje hodně poloh šílenství a negativního myšlení. Je tam militantní prvek, ale měl by tam být i moment toho krásna, které symbolizují naleštěné části,“ popsal autor scény a loutek Luděk Vémola.

Představení Žijte blaze je součástí širšího projektu Konečné řešení a současná Evropa. Není to přitom poprvé, co se divadlo Líšeň pustilo do politických a lidskoprávních témat. Před čtyřmi lety si například vzali na paškál ruskou politiku. Hru Putin lyžuje, inspirovanou knihou zavražděné novinářky Anny Politkovské Ruský deník, hraje divadlo ve starém vojenském stanu. „Divadlo vždycky musí být o něčem. Téma lidských práv je něco, k čemu by se divadlo mělo vyjadřovat,“ dodal Vémola. Podle něj ale nejde hrát jen těžká témata. Příští inscenací divadla Líšeň proto bude loutkový Robinson.

NO COMMENT: Ukázka ze hry Žijte blaze (pozdrav z ghetta) (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
11:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025

Jak fungovalo gestapo. Kniha přibližuje vedení nacistické policie

Fungování nacistické tajné policie v Protektorátu Čechy a Morava, její členy a jakou měli moc, shrnuje nová publikace s názvem Gestapo. Její spoluautor Jan Vajskebr z Ústavu pro studium totalitních režimů v Událostech, komentářích popsal, že se historici snažili zaměřit na velitelský sbor, který měl vliv na podobu tohoto bezpečnostního aparátu.
16. 1. 2025

Nejkrásnější knihou minulého století je Šumava umírající a romantická

Jak vypadají ty vůbec nejkrásnější knihy minulého století? Odpověď zjišťoval Památník národního písemnictví a projekt Identita. Odborníci ocenili deset knih. Za tu nejhezčí vybrali publikaci Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Kniha z roku 1931 je neobvykle velká a váží kolem dvaceti kilogramů.
15. 1. 2025
Načítání...