Grey Gold 65+: Žádné babičky, ale ženy s neotřelým pohledem na svět

Brno – Tvorbu českých a slovenských umělkyň nad 65 let představuje nejnovější výstava v brněnském Domě umění. Část označení výstavy - Grey Gold - kurátorky převzaly ze zahraničí, kde se používá jako metafora moudrosti, zralosti a jedinečnosti.  

Marie Filippovová - kreslířka a grafička, která už více než půl století tvoří v rodném Brně. Teď se autorka stala jednou z devatenácti českých a slovenských umělkyň, které podle kurátorek beze zbytku naplňují pojem Grey Gold. „Moc si vážím toho, že jsem se poprvé sešla se svými kolegyněmi, protože některé z nich vůbec neznám. A to jsme donedávna žili ve stejné země a v podobném prostředí,“ řekla Filippovová.

Setkání se zúčastnila i slovenská autorka Eva Cisárová-Mináriková. Do jihomoravské verze přivezla svůj vlastnoručně vyrobený slabikář z recyklovaného textilu. „Snažila jsem se ho udělat jako sešit, do kterého jsem vkládala texty ze starých výšivek z kuchyně nebo monogramy, jež si dívky vyšívaly na svoji výbavu. Já tyto monogramy sbírám a uchovávám je jako ženskou paměť,“ popsala umělkyně.

Video Eva Cisárová-Mináriková popisuje svůj textilní slabikář
video

Eva Cisárová-Mináriková popisuje svůj textilní slabikář

Autorky spojuje to, že se na kulturní scéně začaly objevovat v poválečném období nebo v počátcích socialistického Československa. „Svým působením nezištně a netendenčně formovaly podmínky profesionalizace žen-umělkyň, které dnes považujeme za samozřejmé,“ uvedly kurátorky Vendula Fremlová a Anna Vartecká.

Výstava nabízí průřez uměleckou tvorbou autorek. „Ukazuje různorodou skladbu děl: Tvorbu, která souvisí s počátky konceptuálního uvažování v českém výtvarném umění, ale často stojí na práci s materiálem nebo fotografie soustřeďující se na zachycení pohybu a okamžiku,“ popsaly kurátorky. Součástí expozice jsou i intermediální instalace a objekty.

Součástí doprovodného programu jsou komentované prohlídky a odborné přednášky - nejen o tvorbě vystavovaných umělkyň, ale také o tématu stárnutí a kreativity. Dvě z autorek - Milota Havránková a Inge Kosková - navíc pro návštěvníky připravily tvůrčí workshop. Tvorbou Adrieny Šimotové a Kláry Bočkayové je zase inspirované divadelní představení, které se odehraje v kulisách Domu umění. Poslední z doprovodních akcí je koncert pražského sboru seniorek Elpida. S tvorbou Grey Gold se v Brně můžete seznámit do 3. srpna.