My Street Films: mapujte svou ulici filmem

Praha – Každé místo má svůj příběh. Projekt My Street Films vytváří jejich mapy. Začíná 20. května v Praze. Kdokoli může natočit dokument o své ulici nebo čtvrti v maximální délce deseti minut a „připnout“ ho k místu, k němuž se vztahuje.

Video Upoutávka od dokumentaristy Petra Hátleho
video

Upoutávka od dokumentaristy Petra Hátleho

„My Street Films je něco jako občanská žurnalistika. Jde v ní o prozkoumávání hranic dokumentu, které se neustále posouvají,“ říká zakladatel projektu Michael Stewart. Filmová mapa poprvé vznikla ve Velké Británii (prohlédnout si ji můžete zde). Nyní se vytváří její pražská obdoba.

„Zúčastnit se může široká veřejnost bez ohledu na filmové vzdělání, dovednosti či použitou technologii. Zájemci mohou přihlašovat dokumentární snímky nejrůznějšího žánru - experimentální, popisné, hrané i jakékoliv jiné. Důležité je především propojení příběhu filmu s konkrétním místem v Praze,“ uvedla Diana Tabakov z dokumentárního portálu DAFilms, který původně britská nápad přenáší do českého prostředí.

Do pražské verze se zapojí také profesionální dokumentaristé – Filip Remunda, Ivo Bystřičan, Federico Díaz, Linda Kallistová Jablonská a Bohdan Bláhovec, který už vytvořil první příspěvek:

Video My Street Film od Bohdana Bláhovce
video

My Street Film od Bohdana Bláhovce

Dokumenty mohou lidé přihlašovat na stránkách My Street Films do 7. září. Nejpovedenější z nich budou promítnuty na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Ti, kteří si na samotné filmování netroufnou, mají ale v hlavě námět, jej mohou také zaslat (do 8. června) a budou mít možnost svůj snímek natočit s pomocí odborníků.

Vítěz bude moct svůj film uvést osobně na londýnském dokumentárním festivalu Open City Docs Fest, kde celý projekt začal (podívejte se na britský vítězný snímek). České My Street Films startují sice v hlavním městě, organizátoři ale doufají, že filmová mapa vznikne pro celou republiku – podobně jako tomu bylo v Británii.