
Festival v Cannes rozdal ceny
Název snímku Zimní spánek by sice mohl pro někoho navozovat ospalou atmosféru, jméno je ale to jediné, co je na filmu klidného. Vypráví totiž o bohatém muži provozujícím hotel v tureckých horách, který neváhá použít svou inteligenci a postavení k utlačování druhých, v čele s vlastní ženou a sestrou. Režisér se nechal inspirovat romány Antona P. Čechova. Kromě Zlaté palmy už v pátek získal cenu Mezinárodní federace filmových kritiků.
Filmový svět shodou okolností letos oslaví sté výročí vstupu turecké kinematografie na scénu. Istanbulský rodák Ceylan ocenění věnoval „mladým lidem v Turecku a těm, kdo v uplynulém roce přišli o život“. Právě v Turecku se odehrávaly násilné demonstrace proti vládě a během posledního měsíce navíc v tamním uhelném dole zahynulo přes tři sta horníků.
- Kis uykusu je druhým snímkem tureckých režisérů, který si z Cannes odváží hlavní cenu. V roce 1982 Zlatou palmu dostal film Cesta Şerifa Görena a Yılmaze Güneyho.
Vítězný snímek trvá přes tři hodiny, což některé porotce vylekalo. Novozélandská režisérka Jane Campionová však nakonec prohlásila, že by u filmu klidně vydržela i déle.
Pomyslnou stříbrnou medaili získal snímek Le Meraviglie (Zázraky) italské režisérky Alice Rohrwacherové. O „bronzovou“ pozici se dělí hned dvě díla, a to Mommy (Máma) vyprávějící o vztazích dcer a matek, a náročný, experimentální snímek Adieu au langage (Sbohem jazyku) filmového veterána Jeana-Luka Godarda. Oba filmaři si rozdělili Cenu poroty. Godard se ocenění z Cannes dočkal vůbec poprvé v kariéře.
„Byl to neuvěřitelně různorodý celek, filmy, které byly klasické, filmy, které byly radikální, filmy, které byly o budoucnosti filmového průmyslu,“ prohlásil podle agentury Reuters člen poroty Nicolas Winding Refn. Kritik časopisu Hollywood Reporter Stuart Kemp ale poznamenal, že výsledná ocenění nenabídla „žádná překvapení a ceny odešly na předvídatelná místa“.