Tanec jako přání. Tanec jako aplikace. Tanec (jako) Praha

Praha - S tancem je dobré začínat už v dětství. Festival Tanec Praha se toho drží a i v letošním ročníku předtančení jeho hlavní části obstará od 26. května několikadenní dětský program. „Dospělácká“ část začne 2. června. Mimo jiné přinese tanec na přání pod obrazy Františka Kupky.

Zdroj: Tanec Praha Autor: Philippe Weissbrodt
Video Začíná Tanec Praha
video

Začíná Tanec Praha

Na festival se letos vrátí dva proslulé soubory. Belgický Les ballets C de la B choreografa Alaina Platela přijede po čtyřech letech se svou nejnovější inscenací Coup Fatal, v níž se střetne tanečník a 13 afrických hudebníků, barokní hudba a současná konžská hudba, rock a jazz.

Druhým slavným tělesem je kanadská Compagnie Marie Chouinard. Choreografka Marie Chouinardová se přijede podívat do Prahy osobně. Festival mimo jiné představí výstavu jejích kreseb a také sólo koncipované pro galerijní prostory. Chouinardová s ním vystupuje po celém světě, v Praze jej předvede ve Veletržním paláci u kolekce děl Františka Kupky. Během tří hodin k ní může kdokoli přistoupit, sdělit jí své přání a ona ho zatančí.

Soubor má už od poloviny 90. let na reportoáru Svěcení jara na Stravinského hudbu. Na Tanci Praha se postará o závěrečné gala 26. června v karlínském divadle. Večer doplní představení, které je jemným pohybovým ztvárněním kreseb belgicko-francouzského výtvarníka Henriho Michause. Výtvarný taneční zážitek nabídne v programu také Black Out švýcarského choreografa Philippa Saireho, v němž diváci sledují kinetický obraz z ptačí perspektivy.

Hlavní program zahájí 2. června představení Conversation Piece, které nastudovala australská choreografka Lucy Guerinová se třemi tanečníky a třemi činoherci. Jeho klíčovou rekvizitou je iPhone a jeho aplikace. K hostům festivalu bude patřit i provokativní francouzský umělec a originální choreograf Jerôme Bel, v projektu Evropská taneční laboratoř se opět představí mladí choreografové.