Street Photography: opravdový život pod Lupou

Praha – „Všichni street fotografové jsou ve skutečnosti pouličními lovci. Čím jsou zkušenější a lepší, tím se jejich vzdálenost od objektu zájmu zkracuje,“ srovnává izraelský street fotograf Felix Lupa svůj obor s lovem. V pražské Leica Gallery vystavuje ulovené pouliční snímky, jimiž několik let a v několika zemích dokumentoval lidi, jejich životy a prostředí.

Video Felix Lupa poprvé vystavuje v Praze
video

Felix Lupa poprvé vystavuje v Praze

V Praze vystavuje Lupa poprvé. Vybral ze svých fotografických cyklů čtyři, které jeho dvacetiletou tvorbu reprezentují. Pracuje na volné noze pro izraelská tištěná média, fotografování také vyučuje, známý je ale především svou „street photography“, která dala výstavě jméno.

  • "Pouliční život může být pro normální lidi trochu nudný, ale pro fotografa je naprosto úžasný. Můj způsob práce je zachytit třeba i skryté momenty života v ulicích a ukázat je lidem," vysvětluje Lupa, co jej na street snímcích tak přitahuje. 

„Jsem zvyklý vyrážet do ulic pouze s jedním foťákem a jedním objektivem, nejlépe širokoúhlým, což mě nutí jít k objektu zájmu co nejblíže,“ popisuje svou práci. „Jsou to rozmanité, komplexní výpovědi plné silných emocí ze zlomových situací lidského života. Schopnost vidět tyto osudové situace a propojit se s nimi je základní instinkt, stejně jako dýchání.“

Před lety pracoval v Mekce módy – v Miláně, tento typ fotografování mu ale dnes přijde jako práce v továrně. Pouliční život fotí mnohem raději – sám sebe nezývá okem veřejnosti. „Snažím se dostat tam, kde se odehrává normální život. Fotit lidi u jejich domů a jejich nejbližší okolí. Chci poznat opravdový život, třeba tady v Praze, “ připustil, že během pobytu v hlavním městě hledáček možná zaměří i na pražské ulice.

Do Leica Gallery přivezl černobílé snímky z Tel Avivu, kde žije. Narodil se ale v roce 1972 na Ukrajině, odkud s ním v jeho šesti letech rodiče emigrovali do Izraele. V Tel Avivu vznikla také série dokumentující příběh dvojice bezdomovců. Barevné jsou snímky z Kuby, cyklus z Jižního Súdánu je vyveden v hnědých tónech. Všechny fotografie pocházejí z období od roku 2006 do nedávné minulosti.

Felix Lupa – z výstavy Street Photography
Zdroj: Leica Gallery

Výstava bude otevřena v pátek 20. června a hned následující pondělí se Felix Lupa účastní v galerii besedy. Jeho „street photography“ je možné si prohlédnout do 7. září.