Snímky pořízené popelnicí: Camera obscura v rukou argentinských umělců

Buenos Aires – Skupina mladých umělců v Argentině jde proti trendu čím dál dokonalejších fotoaparátů. S experimentálním nadšením a vůlí oživit veřejný prostor dělá snímky s pomocí nejméně očekávaných předmětů, jako jsou popelnice nebo krabičky od sirek.  Využívá přitom princip camery obscury, který znal už Aristoteles.

Video Místo fotoaparátu pořizuje snímky popelnice
video

Místo fotoaparátu pořizuje snímky popelnice

Umělecká skupina si říká Bazofia Estenopeica, což v překladu znamená „odpad s dírkovou komorou“. Kamera vyrobená z popelnice byla jedním z prvních projektů. „Musel jsem ho vymývat a pak vymýšlet, jak tam dát papír, abychom udělali snímky,“ vzpomíná Rodrigo Aguero s úsměvem na čištění netradičního fotoaparátu.

Jenže ten na rozdíl od toho tradičního vrací umělcům svobodu: „Můžu udělat takovou fotografii, jakou já budu chtít. Protože přístroj si vyrábím sama,“ vysvětluje fotografka Natacha Ebersová. Navíc je netradiční přístroj schopen probudit i nečekaný zájem ve veřejném prostoru. „Má teď nový význam – je to umělecký předmět, který se dá sdílet,“ dodává umělkyně Rocio Méndezová.

Jednoduchému principu v popelnici se dnes říká pinhole. Po staletí byl ale známý pod latinským názvem Camera obscura neboli temná komora. Stačí, aby schránka měla otvor v jedné stěně. Světlo zvenku pak po průchodu otvorem dopadne na tu protější. Tam ho zachytí film nebo papír. Řešení levné a technický nenáročné. Už v 17. století takto experimentoval matematik a astronom Jan Kepler – jeho přenosná verze dírkové komory se stala vítanou pomůckou tehdejších krajinářů.