Dirigent Bělohlávek převzal v New Yorku cenu Antonína Dvořáka

New York - Po deseti letech vystoupila Česká filharmonie ve vyprodané Carnegie Hall v New Yorku a koncert se setkal s velkým úspěchem. Nejznámější tuzemský orchestr je ve Spojených státech na turné, v pondělí připomene ve Washingtonu 25. výročí pádu komunistického režimu koncertem v Národní katedrále i za účasti premiéra Bohuslava Sobotky. Šéfdirigent Jiří Bělohlávek také v rámci slavnostního koncertu převzal Cenu Antonína Dvořáka.

Video Filharmonie vystoupila ve vyprodané Carnegie Hall
video

Filharmonie vystoupila ve vyprodané Carnegie Hall

Podle Bělohlávka byl včerejší koncert v Carnegie Hall, který třítisícové publikum ocenilo dlouhými ovacemi ve stoje, nesporným vrcholem amerického turné. „Carnegie Hall je sál, který má všechny předpoklady a všechny kvality, aby tam vznikaly krásné výkony. Pokud tam člověk přijde připraven a s plným odevzdáním se začne muzicírovat, ten sál se rozezní, jako kdyby mu podával pomocnou ruku, a je to skutečný požitek v tomto sále koncertovat. Orchestr hrál znamenitě a všichni tu mimořádnost vycítili,“ popsal svoje pocity z koncertu Bělohlávek.

Dvořákovu cenu udělila v Praze Bělohlávkovi Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Včera mu ji na komorním ceremoniálu před koncertem v Carnegie Hall předal ministr kultury Daniel Herman. Slavnostní události se zúčastnil také skladatelův vnuk Antonín Dvořák III a český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Organizátoři byli mile překvapeni i účastí zástupců americké kulturní scény, včetně uměleckého ředitele Carnegie Hall Clivea Gillinsona. 

Nejlepší český dirigent současnosti dostal ocenění nejen proto, že je podepsaný pod mimořádnou kolekcí všech Dvořákových symfonií, již pořídil i s filharmoniky po svém nástupu v roce 2012. Je také neúnavným propagátorem české hudby nejen na českých pódiích, ale i v zahraničí. Několik let jako šéfdirigent úspěšně vedl mimo jiné i londýnský Symfonický orchestr BBC, kde do dramaturgie opakovaně začleňoval skladby Josefa Suka či Bohuslava Martinů.