Jaký si svět maloval rok 2014?

Galerie po celém světě se v roce 2014 snažily nabídnout něco, co tu ještě nebylo. Připomeňte si v následujícím výběru reportáží některé z letošních událostí ve výtvarném umění.

Moskevské Artplay Design Centrum hned na úvod roku rozhýbalo pomocí obrazovek plátna Vincenta van Gogha.

Video Výstava Van Gogh Alive
video

Výstava Van Gogh Alive

Slavný obraz jiného Nizozemce, Jana Vermeera, se vydal dokonce na světové turné. Po jeho skončení se Dívka s perlou za zdi haagského muzea už nikdy nepodívá.

Video Holandští mistři v Boloni
video

Holandští mistři v Boloni

To autoportrét velikána španělské pozdní renesance shlížel v březnu na návštěvníky ve své původní velikosti. Tichou, ale velkolepou výstavou oslavilo Toledo 400 let od smrti El Greca.

Video Největší výstava El Greka
video

Největší výstava El Greka

Současné umění na sebe upoutalo pozornost na zatím největší výstavě čínského umělce Aj Wej-weje, kterou připravili v Berlíně. Zlatá zvířata, historické vázy pokryté vrstvou autolaku nebo porcelánové kraby ale výtvarník osobně představit nemohl - čínské úřady mu zabavily pas.

Video "Důkaz" - Berlín hostí největší výstavu Aj Wej-weje
video

"Důkaz" - Berlín hostí největší výstavu Aj Wej-weje

Bez autora se musela obejít i výstava, kterou aukční dům Sotheby's uspořádal streetartovému umělci Banksymu. Více než sedmdesát děl umělce, který skrývá svou identitu - jedno provokativnější než druhé - dal dohromady jeho bývalý agent. 

Video Banksyho práce v další neautorizované dražbě
video

Banksyho práce v další neautorizované dražbě

Po rozhýbaném Van Goghovi v Moskvě měli na konci roku možnost vnímat umění jinak i návštěvníci londýnské Tate Britain. Noční prohlídku galerijních sbírek obstarali roboti, které mohli zájemci ovládat přes internet.

Video Noční prohlídky v Tate Britain. Průvodcem robot
video

Noční prohlídky v Tate Britain. Průvodcem robot