Přísná opatření proti koronaviru v Číně komplikují námořní dopravu

Přísná opatření proti šíření koronaviru zhoršují už tak narušenou plynulost námořní dopravy ve světě. Každá pátá obchodní loď teď čeká před ucpaným přístavem, nejhorší situace panuje na jihovýchodě Číny, zejména v Šanghaji, kde je největší nákladní přístav na světě, píše server časopisu Fortune. Česká pošta kvůli nedostupnosti leteckého i pozemního přepravního spojení dočasně nepřijímá zásilky do Číny.

Napjatá situace panuje už několik měsíců. Nejprve to byla reakce na uzávěry způsobené koronavirovou pandemií, koncem února se přidala i válka na Ukrajině. Nárůst počtu případů nákazy v Číně teď způsobuje, že v přístavech je málo zaměstnanců.

V celém světě je v provozu kolem devíti tisíc kontejnerových lodí a zhruba dvacet procent z nich teď čeká někde v zácpě před přístavem, uvádí společnost Windward, která analyzuje situaci v námořní dopravě. Téměř třicet procent těchto problémů právě připadá na Čínu.

Stovky čekajících lodí

Obchodní lodě se hromadí jak u Šanghaje, tak před dalšími přístavy v Číně. Úřady si totiž vynutily uzávěry více měst, aby zastavily šíření nákazy covidem-19. Čína se s pandemií zpočátku vyrovnávala lépe než zbytek světa, a přestože proti jiným zemím teď má nových případů relativně málo, znamená to pro ni nejvíce nových případů od začátku pandemie.

V Šanghaji platí uzávěra už téměř čtyři týdny. Obyvatelé města, kde žije asi 25 milionů lidí, si hůř obstarávají potraviny a horší je pro ně i dostupnost zdravotní péče. Úřady jim totiž nedovolují opouštět domov.

Lockdowny v Číně, které začaly v polovině března, podle Windwardu téměř zdvojnásobily počet kontejnerových lodí čekajících u pobřeží. Windward k 19. dubnu registroval 506 lodí, které čekají před některým z čínských přístavů. 

Správa šanghajského přístavu ještě v polovině tohoto měsíce tvrdila, že přístav funguje normálně a bez zpožďování, a to díky systému, který zajišťuje přítomnost nezbytného personálu na pracovišti. Několik firem, které analyzují lodní dopravu a poskytují relevantní data, ale tvrdí opak.

Potíže v Šanghaji nemá jen místní přístav. Restrikce, které se vztahují na přeshraniční kamionovou dopravu a pohyb po městě, znemožňují, aby zaměstnanci pokračovali ve vykládce a nakládce zboží na kontejnerové lodě. To vytváří další prodlevy.

Česká pošta přestala přijímat zásilky do Číny

Česká pošta přestala od pátku dočasně přijímat všechny druhy zásilek do Číny. Důvodem je nedostupnost leteckého i pozemního přepravního spojení kvůli tamní koronavirové situaci. Zásilky z Číny do Česka pošta však nadále doručuje. 

„Upozorňuji, že jde o pozastavení dočasné, dokud se přepravní podmínky nezlepší. Na přepážkách pošt nebudou tak zásilky zatím přijímány,“ uvedl mluvčí pošty Ivo Vysoudil.

Z Číny zásilky chodí, ale je jich zhruba třetina oproti době, kdy ještě nebyly veškeré zásilky zatíženy DPH. V současnosti to je ve směru do Česka z čínských e-shopů zhruba 20 tisíc zásilek denně. V opačném směru byl počet podání před pozastavením řádově nižší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 1 hhodinou

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 9 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
včera v 05:30

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025
Načítání...