Akcionáři mohou žalovat vedení Boeingu kvůli haváriím strojů 737 MAX, uvedl soud

Soud v americkém státě Delaware rozhodl, že akcionáři společnosti Boeing mohou žalovat představenstvo firmy v souvislosti se dvěma haváriemi strojů 737 MAX, při nichž zemřelo celkem 346 lidí, informovala agentura Reuters.

Letadla Boeing 737 MAX

Zdroj: Reuters Autor: Lindsey Wasson

Soudkyně Morgan Zurnová v úterý večer místního času uvedla, že pád prvního ze dvou letounů 737 MAX měl být pro vedení firmy „výstražným světlem“ ohledně bezpečnosti automatizovaného systému řízení letu MCAS, jehož vadné fungování úřady označují za možnou příčinu obou havárií.

„Představenstvo tomu mělo věnovat pozornost, ale místo toho věc ignorovalo,“ uvedla soudkyně s tím, že vedení firmy „veřejně lhalo o tom, jak dohlíželo na dodržování bezpečnosti letounů 737 MAX“.

V červnu zahájil v USA činnost fond s pěti sty miliony dolarů (10,6 miliardy korun) na odškodnění pozůstalých po téměř 350 obětech, které měl v roce 2018 na svědomí pád letounu 737 MAX v Indonésii a o rok později v Etiopii. Fond je součástí urovnání v celkové výši 2,5 miliardy dolarů (53,2 miliardy korun), které v lednu uzavřelo s Boeingem americké ministerstvo spravedlnosti. Urovnání umožnilo firmě vyhnout se trestnímu stíhání, ale nemělo dopad na občanskoprávní spory příbuzných obětí, které nadále pokračují.

Dvojice havárií způsobila Boeingu ztrátu zhruba dvacet miliard dolarů (429 miliard korun).