Ceny v dubnu meziročně vzrostly nejvíc od září, inflace překonala očekávání trhů i centrální banky

3 minuty
Ceny v dubnu meziročně vzrostly
Zdroj: ČT24

Dubnová inflace zrychlila z březnových 2,3 na 3,1 procenta, což je nejvíce od loňského září a také více, než očekávali analytici i Česká národní banka. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

„Zrychlení cen bylo oproti březnu do velké míry taženo růstem cen pohonných hmot z titulu vyšších cen ropy a nižší srovnávací základny z minulého roku. Kromě toho však nad očekávání zrychlily také ceny potravin a alkoholických nápojů,“ komentuje čísla hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Naopak, náklady na bydlení, které v předchozích letech udávaly tempo inflace, letos zejména díky zlevnění elektřiny a plynu nerostou ani o jedno procento, připomíná analytik ČSOB Petr Dufek. Domácnosti však musí podle něho počítat s vyšší cenou vody i nájemného, i když v tomto případě stále dochází k výraznému zpomalování růstu.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo.

Meziroční růst cen podle vybraných položek v dubnu
Zdroj: ČSÚ

Ceny pohonných hmot a olejů v dubnu meziročně vzrostly o 16,3 procenta, lihoviny zdražily o 5,1 procenta, pivo o 8,5 procenta a tabákové výrobky o 19,5 procenta. Oproti stejnému období loňského roku zdražily i automobily, ceny nájemného v bytech, vodné a stočné, zatímco klesly například ceny elektřiny i zemního plynu. 

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,3 procenta a ceny služeb o 2,8 procenta. Například finanční služby meziročně zdražily o 8,8 procenta. 

Inflace letos zrychluje

Růst cen v letošním roce zrychluje globálně, a to v důsledku řady faktorů. Mnoho z nich jsou podle Seidlera spíše nabídkového charakteru a souvisí s výpadky v dodavatelských řetězcích následkem pandemie. Svou roli hraje také nízká srovnávací základna z minulého roku zejména u ceny ropy, která letos citelně zvyšuje meziroční růst cen pohonných hmot.

Dubnový nárůst celkové inflace byl tak v případě české ekonomiky vyšší, než se čekalo, ještě dramatičtější vývoj je však patrný v dalších středoevropských ekonomikách, upozornil hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Například v Polsku se v dubnu meziroční inflace vyšplhala na 4,3 procenta, v Maďarsku hlásí čerstvě zveřejněný údaj úroveň 5,1 procenta.

„V Německu se letos očekává inflace poblíž tří procent, v eurozóně kolem dvou procent, což je cíl Evropské centrální banky. Centrální bankéři ECB však tento růst cen v letošním roce vnímají jako přechodný a neplánují na něj reagovat utahováním měnové politiky,“ konstatuje Seidler.

Naopak ČNB na svém jednání minulý týden potvrdila, že letos začne úrokové sazby zvyšovat. „Inflaci pro letošní rok přehodnotila z původních dvou procent na 2,7 procenta, pro příští rok pak na 2,4 procenta, což ale již bere v potaz zpřísňování měnové politiky v druhé polovině letošního roku, jinak by byla ještě vyšší,“ uvedl Seidler.

Připomíná však zároveň, že obecně jsou odhady budoucí inflace v současné době poměrně nejisté, a tak může nakonec překvapit oběma směry, protože dopad pandemie koronaviru může přinést řadu protichůdných efektů.

„Prozatím navzdory původnímu očekávání přinesla pandemie spíše proinflační vlivy a znovuotevření ekonomiky může vytvářet další prostor pro zvyšování cen,“ doplnil.

Meziroční růst cen podle kategorií v dubnu 2021
Zdroj: ING/ČSÚ

Inflace v Česku by měla podle Seidlera zůstat zvýšená i v květnu, poté by však měla začít opět zpomalovat. „Za celý letošní rok se však bude velmi pravděpodobně pohybovat nad 2,5 procenta, podstatný však bude vývoj cen po otevření ekonomiky,“ dodal.

Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky je pravděpodobné, že v nejbližších měsících nastanou větší cenové pohyby u položek, kterých se týká rozvolňování protiepidemických opatření, například u oblečení a obuvi a některých služeb.

„Naše prognóza počítala s dosažením tří procent v květnu, a i když je inflace za duben jednoznačně nad všemi odhady, nejedná se o blesk z čistého nebe. Současně je třeba připustit, že současná vlna rozvolňování je výrazně rychlejší, než s jakou naše prognóza počítá. Je možné, že v květnu uvidíme meziroční míru inflace ještě výš, poblíž 3,2 procenta,“ konstatuje. Nicméně od července by pak rostoucí srovnávací základna z minulého roku měla podle něho meziroční míru inflace stahovat pod tři procenta.

Podle Jáče by se tak celková inflace v případě tuzemské ekonomiky mohla v dalších měsících stabilizovat, ale očekává, že zůstane v oblasti tří procent a v samotném závěru letošního roku ještě zřejmě přechodně dále vzroste. Růst spotřebitelských cen tak po celý letošní rok zůstane výrazně nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB.

„Jak aktuální vývoj inflace, tak její výhled, utvrdí bankovní radu ČNB v názoru, že je třeba začít se zvyšováním úrokových sazeb. S tímto krokem ale bankovní rada zřejmě vyčká až do letošního druhého pololetí, konkrétně na své srpnové zasedání,“ dodává Jáč.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 20 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...