ČSSD ani Piráti ve sněmovně nepodpoří senátní verzi daňového balíčku

Vládní ČSSD ve sněmovně nepodpoří senátní verzi daňového balíčku, řekl v pátek předseda sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček. Horní komora podle něj schválila předpis v podstatě v podobě návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO), který ČSSD odmítla podpořit už ve sněmovně. Hlasovat pro balíček nebudou ani opoziční Piráti. Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se kvůli změnám daní v úterý sejdou s prezidentem Milošem Zemanem. Ten avizoval, že pokud by se sněmovní návrh nezměnil, je připraven jej vetovat.

Senát ve čtvrtek po zhruba desetihodinové debatě schválil pozměněnou verzi daňového balíčku. Pokud upravený návrh schválí i poslanci, nahradí superhrubou mzdu dvě sazby daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 a 23 procent. Horní komora také souhlasila se zvýšením daňové slevy na poplatníka. Obcím a krajům mají být výpadky po zrušení superhrubé mzdy částečně kompenzovány zvýšením jejich podílu na výnosech z daní.

ČSSD se před projednáváním daňového balíčku s ANO na jeho podobě neshodla, ve sněmovně navrhovala původně sazby 19 a 23 procent, zatímco Babiš 15 a 23 procent. „Senát schválil v podstatě to, s čím přišel pan premiér Babiš do sněmovny. Je tam přidána kompenzace pro kraje, takže místo 90 miliard to bude stát 105 miliard,“ řekl Hamáček.

Znamená to podle něj obrovskou ránu pro rozpočet v příštím roce, ale i v tom následujícím. „Ten rozpočet na příští rok je ještě sestaven tak, jak je, ale pro rok 2022 to bude obrovský problém,“ doplnil.

Senátní verze podle něj znamená taky problém pro seniory, protože kvůli kombinaci přijatých změn porostou méně platy a bude nižší tlak na valorizaci důchodů.

„My jsme nemohli hlasovat pro 90 miliard, tak těžko můžeme hlasovat pro 105 miliard. Takže sociální demokracie to nepodpoří,“ shrnul Hamáček.

Piráti se chtějí zdržet hlasování

Piráti oznámili, že u senátního návrhu se hlasování zdrží. Pokud by se pak ještě hlasovalo o sněmovním znění, byli by proti. „Také usilujeme o snížení zdanění práce, nicméně nemůžeme to dělat na dluh. Bez úspor anebo bez hledání jiných příjmů tento návrh povede k tomu, že sníženi v budoucnu zaplatíme i s úroky,“ uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Naopak SPD podle předsedy Tomia Okamury prioritně podporuje původní verzi sněmovny, pro niž už jednou hlasovalo. „Hnutí SPD chce nechat co nejvíce peněz v peněženkách pracujícím nízkopříjmovým a středněpříjmovým občanům,“ sdělil Okamura.

Babiš se kvůli balíčku sejde se Zemanem

Premiér, který schválení senátory uvítal, mezitím informoval, že spolu s ministryní financí  chce o daňovém balíčku jednat s prezidentem. Tomu vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Nelíbí se mu také, že zákon neobsahuje jeho podmínku, aby změna daně z příjmů trvala jen dva roky. Pokud by se v tomto zákon nezměnil, chce jej vetovat.

Babiš se Schillerovou plánují Zemanovi vysvětlit okolnosti schvalování balíčku. „Budeme mu vysvětlovat, co tomu předcházelo, jak k tomu došlo,“ poznamenal. Schůzka se uskuteční příští úterý na Pražském hradě. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 4 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 5 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 9 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 10 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...