Letiště Praha propustí dalších 150 zaměstnanců

Pražské letiště propustí kvůli letošnímu obřímu poklesu provozu dalších 150 zaměstnanců. Mělo by jít zejména o provozní a administrativní pozice, uvedl server zdopravy.cz. Letiště tak naváže na jarní vlnu propouštění, kdy podnik opustilo 450 zaměstnanců. Před koronavirovou krizí mělo letiště zhruba 2900 pracovníků.

Letiště se od jara potýká s velkým úbytkem odbavených cestujících. V říjnu přes něj cestovalo kolem 115 tisíc lidí, což je meziročně o 93 procent méně. To se odráží i na příjmech letiště, které tak musí snižovat stavy. Při současném vývoji navíc nelze očekávat velké zlepšení situace.

„Letiště Praha je navzdory všem snahám a úsilí nuceno opět přistoupit k redukci pracovních míst, a to postupně do konce roku 2020 přibližně o 150 pozic. Jedná se o pozice provozní i administrativní,“ potvrdila mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Propouštění by se mělo týkat pozic, pro které nebude mít letiště uplatnění ani v budoucnu. Zůstat by naopak měli zaměstnanci s unikátní kvalifikací a vysokou odborností nezbytnou pro chod letiště.

„Zároveň musíme mít připravené nutné kapacity pro případné obnovení provozu, které podle našich zkušeností z jara letošního roku může nastat poměrně rychle,“ dodala Pavlíková. U části zaměstnanců proto letiště využívá zkrácených úvazků nebo částečné zaměstnanosti, kdy zaměstnanci zůstávají doma za šedesát procent mzdy.

Letiště na krizi reagovalo i dalšími opatřeními. Od prosince například omezí noční provoz pro osobní dopravu.

Pražské letiště během jarní krize zaznamenalo úbytek cestujících o více než 99 procent. Přes léto sice počty pasažérů začaly stoupat až na srpnových 350 tisíc, to však bylo stále hluboko pod loňskými téměř dvěma miliony.

Propouští už i některé další firmy

Místa se chystají redukovat i některé další firmy, například v září a říjnu oznámilo hromadné propouštění celkem 41 zaměstnavatelů. „V tuto chvíli řada podniků propouští a uvažuje o změně podnikání. Na druhou stranu jsou tady podniky, které nabírají, které zoufale nemůžou najít zaměstnance. A tam je ten rozdíl ještě výrazně větší, než tomu bylo na jaře,“ uvedla nedávno hlavní analytička Hospodářské komory ČR Karina Kubelová.

Zatímco tak zejména firmy v hotelnictví a dalších službách spojených především s oblastí cestovního ruchu se teď pracovníků zbavují, v potravinářství nebo strojírenství je jich zase nedostatek. 

Jednatel společnosti Moore Czech Republic Radovan Hauk v pořadu Události, komentáře uvedl, že v dalších měsících ale příjde nárůst nezaměstnanosti, která se podle něho dostane zhruba na pět až šest procent.

A podobné číslo očekává i předseda Asociace samostatných odborů ČR Bohumír Dufek. Ten však v pořadu ČT už varoval, že stát vůbec nemá připravené rekvalifikační kurzy, které by měly na zvýšené propouštění reagovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
před 13 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
včera v 08:30

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
včera v 07:30

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
11. 4. 2025
Načítání...