Cestovní kanceláře vyjednávají o novém pojištění. To ovlivní i osud voucherů na zájezdy

2 minuty
Události: Cestovní kanceláře a pojištění
Zdroj: ČT24

Cestovní kanceláře právě dojednávají pojištění proti úpadku na další měsíce. Bez něj nesmějí pořádat zájezdy. Pokud se smlouvy některým firmám neprodlouží, dotkne se to i jejich klientů. Zvlášť těch, kteří dostali místo letošní zrušené dovolené poukázku na jiný termín. Místo náhradního zájezdu by pak od pojišťoven dostali zpět peníze. Celkem existují vouchery za půl druhé miliardy korun. Podle Asociace cestovních kanceláří se jich nemusí uplatnit za zhruba 200 milionů korun.

Letos měli manželé Hruškovi odletět na dovolenou do Turecka. Kvůli epidemii země zůstala zavřená. Cestovní kancelář jim proto nabídla poukázku. Využili ji a zakoupili si nový zájezd na příští rok.

„Zvolili jsme ten samý hotel, tu samou destinaci, akorát že ještě doplácíme – ten zájezd je dražší, než byl,“ řekla klientka CK Pantour Iveta Hrušková. Zdražení jim bylo vysvětleno tím, že podražily služby.

Jejich cestovní kancelář už má pojištění pro případ úpadku i na další rok. Jiné firmy ale o nových smlouvách teprve jednají. Bez dohody s pojišťovnou nesmí žádné zájezdy pořádat. „Sledujeme celou řadu parametrů, tím nejdůležitějším je zcela určitě ekonomická situace a já můžu říct, že ta jednání jsou momentálně časově i obsahově složitější,“ uvedl mluvčí Generali Česká pojišťovna Jan Marek. 

Jak dopadnou cestovní kanceláře?

Nyní je v Česku 748 cestovních kanceláří.  Zhruba o sto méně než vloni (852). Většina z nich podnikání přerušila. V konkurzu letos skončily čtyři. Podle Asociace cestovních kanceláří jich ale příští rok může být víc.

„Situace se mění každým dnem. Většině cestovek dobíhá pojištění v listopadu nebo prosinci. Jak budou pojistky do konce roku dobíhat, tak těch cestovek bude přibývat,“ soudí tajemník Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

V Česku je aktuálně vydaných na 88 tisíc poukázek. Všechny jsou pojištěné. Pokud cestovka nedostane novou smlouvu pro případ úpadku, pak se musejí klienti podle ministerstva pro místní rozvoj obrátit na pojišťovnu a dostanou zpět utracené peníze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 1 hhodinou

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 10 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 15 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
včera v 20:28

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
včera v 19:47

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
včera v 15:37

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
včera v 14:44

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025
Načítání...