Koronavirová nejistota sráží českou korunu. Pokud by zeslábla příliš, nevylučuje centrální banka zásah

3 minuty
Události: Oslabování české koruny
Zdroj: ČT24

Česká měna oslabuje a drží se nad hranicí 27 korun za euro. Může za to především nejistá situace kolem koronaviru. Podle analytiků může euro zdražovat dál. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok nevyloučil, že by v takovém případě mohla zasáhnout.

Slabší koruna zdražuje zboží z dovozu. Je pak na prodejcích, jak se s tím vyrovnají. Například maloobchodní síť Etam importuje z Paříže. Francouzské spodní prádlo tu nakupují v eurech. Prodávají ale v korunách.

Konkrétně župan, který vyjde na 50 eur, by měl být po započtení změn kurzu jen z posledního měsíce o 50 korun dražší. Prodejce ale zatím měnit ceny nebude. „Kdyby to byl nějaký dlouhodobý problém, to, co pociťujeme tento měsíc, že se kurz zvýšil, tak by to bylo složitější,“ dodal však ředitel sítě Ladislav Pštros. 

Víc by lidé v Česku mohli platit za všechno zboží z dovozu –⁠ kromě oblečení například za elektroniku, jídlo ze zahraničí, ale i za dovolené.

ČNB si vyhrazuje právo zasáhnout

„Kdyby hrozila nějaká eskalace oslabování koruny nad nějaké limity, které bychom považovali již za vlastně kontraproduktivní ve smyslu optimálního nastavení měnové politiky, tak samozřejmě si vyhrazujeme právo vůči takové situaci případně zasáhnout,“ řekl k vývoji situace Rusnok. 

Podle analytiků by tak Česká národní banka mohla intervenovat ve chvíli, kdy by euro stálo 28 korun. Tím by chtěla českou měnu zase posílit. Přesně naopak se centrální banka chovala do dubna roku 2017, kdy korunu oslabovala na úroveň 27 korun za euro.  S těmito devizovými intervencemi začalo minulé vedení banky v listopadu 2013. 

„V tuto chvíli se nedá úplně vyloučit, že by koruna mohla oslabit ještě více, ta situace na trhu je značně nejistá. U 28 ještě v tuhle chvíli nebyla v rámci současné krize, ale nelze to úplně vyloučit,“ soudí hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler. 

Komu situace vyhovuje

Situace naopak vyhovuje exportérům. Například Brašnářství Tlustý, kde vyrábějí své produkty z kůže, může částečně díky slabé koruně vydělat. Už druhým rokem se snaží prodávat brašny nebo peněženky například na Slovensko. Tedy za eura.

„V tu chvíli vlastně tu práci, kterou tady odvedou Češi, můžeme zase prodat paradoxně za částečně více peněz do zemí mimo Česko,“ uvedl jednatel firmy Ivan Petrův. Naopak vstupní materiály ale v eurech zase kupují, a tak je teď vyjdou dráž.

Například ve středu bylo euro skoro za 27,10 koruny. Přitom ještě letos v únoru bylo za méně než 25 korun. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 2 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 4 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 13 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 17 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...