Vítězem tendru Lesů ČR je Uniles ze skupiny Agrofert, má šanci získat až 12 kontraktů

Vítězem pětimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2021 až 2025 je těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Firma Uniles v tendru 2021+ podala nejlepší cenovou nabídku na dvanácti z 29 soutěžených jednotek a má tak šanci získat 12 kontraktů.

Za Unilesem skončily Kloboucká lesní s nejlepší nabídkou na pěti jednotkách a společnost Aclesia s možností získat čtyři kontrakty, uvedla agentura ČTK na základě přehledu podaných nabídek, který Lesy ČR zveřejnily na svém webu.

Získat alespoň jednu zakázku má naději deset firem z 36, které se do tendru přihlásily. Celkem firmy podaly 190 nabídek. V tendru 2021+ je odhadovaná hodnota lesnických prací 4,5 miliardy korun a objem dřeva k těžbě je šest milionů metrů krychlových.

Vítězové mohou začít pracovat od ledna 

Závěrka pro podání nabídek do tendru vypršela ve středu v 10:00. Následně Lesy ČR začaly nabídky hodnotit. Vítězné firmy by pro Lesy ČR měly začít pracovat od začátku ledna příštího roku.

Společnost Uniles byla v tendrech Lesů ČR úspěšná i v minulosti. V loňském tendru 2020+ se s pěti podepsanými jednotkami umístila na druhém až třetím místě, společně s Klobouckou lesní. Loňský vítěz tendru 2020+, těžařská skupina Petra z Hodonína, letos nemá na žádné jednotce podanou nejlepší nabídku. Loni podepsala kontrakty na deseti z 54 soutěžených jednotek.

Zakázky v tendru 2021+ Lesy ČR rozčlenily do tří typů podle toho, jak dané území zasáhla kůrovcová kalamita. Uniles uspěl ve všech třech typech. Uniles také byl firmou, která podala ze všech soutěžících jednoznačně nejvíce nabídek, z 29 jednotek dala nabídku na 25.

Uniles loni dosáhl rekordního zisku

Společnost Uniles loni meziročně ztrojnásobila zisk na 48,9 milionu korun, což byl rekord. Výnosy firmy se loni snížily o 1,6 procenta na 2,27 miliardy korun, uvedla společnost ve výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Firma loni vytěžila a zobchodovala 1,4 milionu metrů krychlových dříví. 

Lesům ČR patří téměř polovina lesů a jejich nynějším hlavním úkolem je zvládnutí kůrovcové kalamity.